Przedszkolny początek roku

Drogie Dzieci i Rodzice – 01 września 2011r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Nasze Przedszkolaki
wróciły do nas po wakacjach i od razu w przedszkolu zapanował gwar. Przedszkole na nowo ożyło radością, śmiechem i śpiewem.

Przybyły do nas również dzieci 3 i 4letnie, dla których ten dzień i pierwsze rozstania z rodzicami były bardzo trudne. Niemniej jednak najmłodsze przedszkolaki były dzielne i szybko zaklimatyzowały się w swoich grupach.

W bieżącym roku szkolnym dzieci  podzielone są na pięć grup wiekowych:

I Krasnoludki (3latki)

II Smerfy (3 – 4latki)

III Biedronki (4latki)

IV Muchomorki (5 – 6latki)

V Żabki (5 – 6latki)


W nowym roku szkolnym nasze Przedszkolaki codziennie będą przeżywały wspaniałe przygody. Wszystkie Panie zadbają o to, by dzieci miały okazję zdobywać jak najwięcej nowych doświadczeń. Przedszkolaki będą mogły również uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z rytmiki, na których p. Kasia nauczy wielu wesołych piosenek i zadba o to, by dzieci stawały się coraz bardziej umuzykalnione. Ponadto w naszym przedszkolu dzieciaki mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z j. angielskiego, gdzie p. Zosia w przystępny sposób uczy dzieci podstawowych zwrotów j. angielskiego. Metody p. Zosi oparte są na zabawie co tworzy atmosferę przyjazną dzieciom podczas uczenia. W naszym przedszkolu niezmiernie ważną rolę odgrywają również indywidualne zajęcia z logopedą. Pod okiem p. Joli, ćwiczenia buzi i języka stają się olbrzymią frajdą.

Wszystkim Dzieciakom życzymy fantastycznych chwil w naszym przedszkolu , a Rodziców zachęcamy do współpracy i zaangażowania w nasze wspólne sprawy przedszkolne.

.........................................................................................................

Spotkania z Rodzicami

W drugim tygodniu września mieliśmy przyjemność spotkać się ze wszystkimi Rodzicami naszych Przedszkolaków. Spotkania obejmowały następujące zagadnienia:

 1. Omówienie „Alan Systems”, który będzie wprowadzony w naszym Przedszkolu.
 2. Przedstawienie oferty zajęć dodatkowych z języka angielskiego „Happy Kids”.
 3. Wybory Rady Oddziałowej.
 4. Przedstawienie Programu wychowawczego, Planu współpracy z rodzicami, Rocznego planu pracy oraz terminarza imprez i uroczystości.
 5. Przedstawienie nowego rozkładu dnia w poszczególnych grupach.
 6. Podsumowanie pracy dydaktycznej z zeszłego roku 2010/2011.
 7. Poruszenie zagadnień związanych z pracą jaka będzie wykonywana z dziećmi w tym roku.
 8. W starszych grupach, omówienie zagadnienia gotowości szkolnej oraz zwrócenie uwagi rodziców na sposób w jaki będzie wykonywana diagnoza a także przekazywana informacja na temat rozwoju dziecka.
 9. Rozmowa na temat książek pomocniczych i kart pracy, z których dzieci będą w tym roku korzystały.
 10. Omówienie specyfiki zajęć logopedycznych.
 11. Zapoznanie rodziców ze Statutem Przedszkola nr 4.
 12. Sprawy różne.

Wszystkim Rodzicom dziękujemy za tak liczne przybycie.

.........................................................................................................

Pani psycholog w progach naszego przedszkola

Gościem specjalnym podczas tegorocznego spotkania z Rodzicami nowo przybyłych dzieci do przedszkola była Pani Alicja Klebanowska – psycholog z wieloletnim doświadczeniem.

Przybliżyła ona problem dzieci z adaptacją w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu, który najbardziej martwi Rodziców maluszków. Na podstawie prostego schematu przedstawiła Rodzicom sposoby, ułatwiające dzieciom start w grupie rówieśniczej oraz bezbolesne rozstanie się z mamą i tatą. Zwróciła ona szczególną uwagę na wspomaganie w budowaniu pozytywnego obrazu siebie oraz ukazania mocnych stron, możliwości i sukcesów dziecka.

........................................................................................................

Bezpieczna droga

Z początkiem nowego roku szkolnego dużo zabaw i zajęć poświęciliśmy bezpieczeństwu dzieci oraz zasadom właściwego zachowania się na drodze. Wspólnie ustaliliśmy zasady, kodeks grzecznego zachowania się w sali oraz na placu przedszkolnym.

Wszystkie nasze Przedszkolaki miały okazję poznać przepisy ruchu drogowego. Najmłodsze dzieci zdobyły wiedzę na temat podstawowych zasadach bezpiecznego przekraczania jezdni. Podczas omawiania tak ważnych tematów nie mogło zabraknąć w naszym przedszkolu policjanta, który okazał się być osobą bardzo przyjazną dzieciom. Dlatego też wizyta funkcjonariusza wzbudziła wśród naszych Przedszkolaków dużo emocji. Z zainteresowaniem wszystkie dzieci oglądały mundur i całe wyposażenie policjanta. Gość nie zapomniał również o prezentach. Każde dziecko otrzymało odblaskową opaskę.

Zobacz zdjęcia....

........................................................................................................

Zajęcia adaptacyjne

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu i rozwoju społecznym. To dla dziecka jedno z najważniejszych wydarzeń wczesnego dzieciństwa, na które dobrze, aby było przygotowane. Dlatego też w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne, które okazały się niezmiernie ważne. Dzieci uczęszczające na zajęcia adaptacyjne, były bardzo dzielne i zdecydowanie łatwiej zniosły konieczność rozstania z rodzicami. Dzieci te stały się bardziej otwarte na budowanie relacji z rówieśnikami i stosowanie się do zasad, jakie obowiązują w grupie przedszkolnej.

Zajęcia adaptacyjne z Dziećmi i Rodzicami (zorganizowane zabawy integracyjne oraz zabawy swobodne) umożliwiły pokonanie stresu związanego z przyjściem do przedszkola oraz wzmocniły poczucie własnej wartości u dzieci.

Uczestnictwo rodziców w zajęciach adaptacyjnych  było okazją do twórczego, radosnego i pożytecznego spędzenia czasu z dzieckiem. Przyczyniło się także do poznania innych Rodziców, rozmów i wymiany doświadczeń, uzyskania informacji na temat sposobów wspomagania rozwoju dzieci.

Zajęcia adaptacyjne umożliwiły również bliższe poznanie Dzieci i Rodziców z wychowawcami i zapoczątkowały współpracę między nimi.

Jesteśmy dumni z naszych najmłodszych przedszkolaków, gdyż spisały się fantastycznie i z wielką radością bawiły się wspólnie ze swymi Rodzicami i Panią wychowawczynią.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Pyszna sałatka w grupie Żabek

Ostatnie dni w grupie Żabek przebiegały pod hasłem „Owoce z naszych sadów”. W tym właśnie czasie nasze Przedszkolaki przygotowały własnoręcznie pyszną owocową sałatkę. 5 – 6latki przyniosły do naszego Przedszkola owoce, fartuszki, a także deski do krojenia. Te wszystkie przedmioty były niezbędne do przygotowania owocowej sałatki. Wspólne krojenie owoców okazało się wspaniałą zabawą. Dzieci tego dnia, przeżywając fantastyczną przygodę, utrwaliły jednocześnie nazwy wszystkich owoców oraz przypomniały zasady higieny.  Sałatka owocowa okazała się pysznym, a zarazem zdrowym deserem, który smakował wszystkim dzieciom . Ten dzień zapamiętamy na długo.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Poznajemy litery


W naszym przedszkolu, starszaki poznają już pierwsze literki. W grupie V, p. Basia Wasilewska zorganizowała wspaniałe zajęcia, na których wprowadziła pierwszą literę „a”. Na zajęciach dzieci dokonały analizy i syntezy słuchowej nazw obrazków, wyodrębniły głoskę „a” w nagłosie, wygłosie i śródgłosie. Ponadto, dzieci miały okazję stworzyć model wyrazu „aparat” z uwzględnieniem podziału na głoski. Dzięki wcześniej przygotowanym planszom, starszaki poznały wygląd małej i wielkiej litery „a”. Wspólna wesoła zabawa ułatwiła zapamiętanie wyglądu litery.
Zajęcia zorganizowane przez p. Basię Wasilewską były również zajęciami koleżeńskimi, w których uczestniczyła również p. Basia Przekop. Dla każdego nauczyciela, czerpanie od innych różnorodnych pomysłów jest ogromnie cennym doświadczeniem, a wspólna refleksja po odbytych zajęciach jest fantastycznym dopełnieniem pracy w przedszkolu.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Konkurs „Moja ulubiona pora roku”

30 września 2011r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Moja ulubiona pora roku”. Konkurs miał na celu: pogłębienie wiedzy przyrodniczej, rozbudzanie zainteresowań związanych ze światem przyrody, a także inspirowanie do działalności plastycznej.
Wszystkie przedszkolaki – począwszy od maluchów a skończywszy na starszakach, wykonały przepiękne prace plastyczne przedstawiające: zimę, wiosnę, lato i jesień. Prace oddawały charakterystyczne cechy każdej z pór roku. Do ich wykonania dzieci wykorzystały: naturalne okazy: liście, muszle, kamienie. Przedszkolaki wykazały się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem. Pokazały też, że posiadają bogatą wiedzę na temat pór roku. Świetnie poradziły sobie z rozwiązaniem zagadek i przyporządkowaniem przedmiotów, symboli do poszczególnych pór roku.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pięknymi książkami przyrodniczymi, naklejkami i słodyczami. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Tanecznym krokiem

05 października 2011r. dzieciaki z naszego przedszkola miały okazję spotkać się z tancerkami ze „Szkółki tańca i dobrych manier”. Panie tancerki zaprezentowały przedszkolakom kroki do „Tańca pandy”, a także do tańca „Boogie – woogie”, które następnie odtańczyły wspólnie z dziećmi. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kroki i wesoła muzyka. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły w rytm skocznej muzyki oraz szybko zapamiętywały wskazówki pań tancerek. Kto wie? Może to właśnie tego dnia, w którymś z dzieci zakiełkowała nowa pasja, która ma szansę rozwinąć się w przyszłości.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej

14 października 2011 roku pracownicy naszego przedszkola, w uroczysty sposób obchodzili Święto Edukacji Narodowej. Do restauracji BEPIS przybyli obecni i emerytowani pracownicy przedszkola. Wszyscy uczestnicy naszego balu, swoim pięknym uśmiechem i dobrym humorem, już od samego początku wprowadzili wspaniały nastrój. Uroczyste spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Bożena Krzyżopolska, witając wszystkich serdecznie. Podczas balu, bawiliśmy się wyśmienicie, tańcząc w rytm melodii granych przez zespół „Dwa serca” oraz rozmawiając i delektując się pysznymi potrawami. Bal w eleganckiej restauracji okazał się być bardzo udany. Mamy nadzieję, że w podobnym składzie spotkamy się za rok.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Owocowe ciasto Biedronek

Jesień – to pora owoców i warzyw. W naszym przedszkolu często rozmawiamy o ich znaczeniu w diecie dzieci. Przedszkolaki wiedzą, że owoce i warzywa zawierają cenne witaminy. Nie wszystkie dzieci jednak lubią je jeść. A można je podać w ciekawy sposób, np. w postaci owocowego ciasta. Czterolatki postanowiły same przygotować taki deser. Najpierw wszyscy założyli przyniesione z domu kolorowe fartuszki. Następnie obowiązkowo zostały umyte rączki. I wtedy z zapałem rozpoczęły krojenie przygotowanych owoców: gruszek, jabłek i bananów. Inna grupa dzieci zajęła się rozkładaniem biszkoptów oraz przyrządzeniem galaretek. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę. Po połączeniu wszystkich składników trzeba było wykazać się cierpliwością i zaczekać aż galaretka stężeje. Ale warto było czekać. Ciasto – pyszne! Wszystkie dzieci jadły, prosiły o dokładkę i poczęstowały inne panie w przedszkolu.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Jesienny spacer starszaków

Realizując temat „Poznajemy nasze miasto” dzieci z grupy IV wraz z wychowawczynią p. Małgosią Grabalą wybrały się 03 października do centrum Augustowa tropem historii i współczesności miasta. Spokojnymi uliczkami dotarliśmy bezpiecznie na Plac Zygmunta Augusta. Tam dzieci obejrzały ogromny herb miasta oraz kolumnę króla Zygmunta Augusta, założyciela miasta. Tuż za pomnikiem znajduje się park miejski a w nim pomniki przyrody – stare dęby opatrzone specjalnymi tabliczkami. To właśnie wśród nich dzieci szukały okazów przyrodniczych, pięknych barwnych liści, kasztanów oraz żołędzi. Był też czas na wesołą zabawę w berka. Pomimo położenia parku w centrum miasta udało się dostrzec kilka gołębi i wron, które zgodnie egzystują wśród drzew. Chwilę zadumy przeżyły dzieci, zatrzymując się przed pomnikiem poświęconym pamięci poległych nieznanych bohaterów – obrońców miasta w czasie wojny. W czasie wycieczki, dzieci utrwalały nazwy ulic miasta oraz zabytki m. in. Bazylikę NSJ, stare kamieniczki w centrum, rozwiązywały zagadki dotyczące budynków użyteczności publicznej (dom kultury, poczta). Pełne wrażeń, wiedzy o swoim mieście dzieci wróciły do przedszkola. Efektem wyprawy były prace plastyczne pt. „Augustów”, na których dzieci wyraziły swoje wrażenia związane z wycieczką.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Opowieści starego kredensu

Tym razem aktorzy Teatru pod Orzełkiem przedstawili widowisko teatralne pt: "Opowieści starego kredensu". Nasze przedszkolaki miały okazję Zobaczyć bajkę o Grzecznym Rycerzu oraz legendę o Złotej Kaczce.  Głównymi bohaterami  występującymi na scenie były kukiełki wykonane z  kuchennych przedmiotów mieszkające w starym kredensie. Spektakl okazał się być bardzo interesujący i sprawił, że tego dnia każdy przedszkolak chciał zostać prawdziwym grzecznym rycerzem. Tak fantastyczny i oryginalny spektakl zapamiętamy na długo.

Zobacz zdjęcia...

........................................................................................................

Wycieczka do Płociczna

Złota polska jesień zachęca do spacerów i wycieczek. W jesienny poranek 21 października 2011r. przedszkolaki z grupy IV i V wraz z opiekunami wyruszyli autokarem do Płociczna. Wyjazd był zaplanowany przez panie dużo wcześniej i wynikał z realizacji zadań z Rocznego Planu Pracy – poznanie małej ojczyzny oraz pogłębianie wiedzy przyrodniczej i rozbudzanie zainteresowań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego. Przedszkolaki pełne nadziei na wspaniałą wyprawę po Suwalszczyźnie dotarły do Płociczna, gdzie czekał już kolorowy pociąg. Kiedy dzieci wraz z paniami zajęły miejsca w wagonikach kolejki wąskotorowej, radości nie było końca. Chrupiąc smakołyki przygotowane przez rodziców podziwiały przesuwające się za oknem malownicze krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego. Podczas przystanków, dzieci zachwycały się panoramą jeziora Wigry, oraz bogactwem barw jesiennego lasu. Oprócz podziwiania widoków, dzieci miały czas na zabawy ruchowe oraz spacery leśnymi dróżkami, gdzie dostrzegły ogromny ul na jednym z drzew. Podróż urokliwą kolejką trwała około dwóch godzin i zakończyła się powrotem do Płociczna, gdzie już czekało rozpalone ognisko, kiełbaski i gorąca herbatka. Gorące kiełbaski smakowały wyśmienicie nawet przedszkolnym niejadkom, a dokładkom nie było końca. Po posiłku na wszystkich czekały piłki, skakanki. Przedszkolaki bawiły się znakomicie. Przed powrotem do przedszkola, dzieci wraz z paniami posprzątały po sobie w trosce o piękno tego urokliwego miejsca. Zmęczeni, ale rozradowani wspaniałą wyprawą podróżnicy wrócili do Augustowa, gdzie już czekali stęsknieni rodzice oraz młodsze przedszkolaki, które jeszcze są za małe na takie wyprawy.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Poznajemy litery


W naszym przedszkolu, starszaki poznają już pierwsze literki. W grupie V, p. Basia Wasilewska zorganizowała wspaniałe zajęcia, na których wprowadziła pierwszą literę „a”. Na zajęciach dzieci dokonały analizy i syntezy słuchowej nazw obrazków, wyodrębniły głoskę „a” w nagłosie, wygłosie i śródgłosie. Ponadto, dzieci miały okazję stworzyć model wyrazu „aparat” z uwzględnieniem podziału na głoski. Dzięki wcześniej przygotowanym planszom, starszaki poznały wygląd małej i wielkiej litery „a”. Wspólna wesoła zabawa ułatwiła zapamiętanie wyglądu litery.
Zajęcia zorganizowane przez p. Basię Wasilewską były również zajęciami koleżeńskimi, w których uczestniczyła również p. Basia Przekop. Dla każdego nauczyciela, czerpanie od innych różnorodnych pomysłów jest ogromnie cennym doświadczeniem, a wspólna refleksja po odbytych zajęciach jest fantastycznym dopełnieniem pracy w przedszkolu.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Konkurs „Moja ulubiona pora roku”


30 września 2011r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Moja ulubiona pora roku”. Konkurs miał na celu: pogłębienie wiedzy przyrodniczej, rozbudzanie zainteresowań związanych ze światem przyrody, a także inspirowanie do działalności plastycznej.
Wszystkie przedszkolaki – począwszy od maluchów a skończywszy na starszakach, wykonały przepiękne prace plastyczne przedstawiające: zimę, wiosnę, lato i jesień. Prace oddawały charakterystyczne cechy każdej z pór roku. Do ich wykonania dzieci wykorzystały: naturalne okazy: liście, muszle, kamienie. Przedszkolaki wykazały się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem. Pokazały też, że posiadają bogatą wiedzę na temat pór roku. Świetnie poradziły sobie z rozwiązaniem zagadek i przyporządkowaniem przedmiotów, symboli do poszczególnych pór roku.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pięknymi książkami przyrodniczymi, naklejkami i słodyczami. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Kolorowe wiersze


Pewnego listopadowego dnia, dzieci z naszego przedszkola miały możliwość obejrzenia teatrzyku pt. „Kolorowe wiersze”  w wykonaniu aktorów „Co nieco". Podczas spektaklu aktor wraz z "Kredką" oprowadzali dzieci po zaczarowanym świecie biblioteki i literatury dziecięcej, prezentując wybrane wiersze wspaniałych polskich poetów, m. in. „Żuraw i czapla" Jana Brzechwy, „Chory Kotek" Stanisława Jachowicza, „Stefek burczymucha" - Marii Konopnickiej. Do wierszy przygotowane były wspaniałe dekoracje, które szczególnie spodobały się naszym najmłodszym dzieciom. Z niecierpliwością czekamy na kolejny spektakl.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Tęczowa piramida zdrowego żywienia


W listopadzie, nasze starszaki wzięły udział w konkursie „Tęczowa piramida zdrowego żywienia”. Celem tegoż projektu było uświadomienie dzieciom jak ważna jest ochrona zdrowia przed zgubnymi i bardzo poważnymi skutkami złego odżywiania. W związku z powyższym, należy pamiętać, iż bardzo ważna dla przyszłości dzieci jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zaszczepienie w nich smaku na wartościowe produkty spożywcze. Przedszkolaki, biorąc udział w konkursie, wykonały pracę plastyczną pt. „Tęczowa piramida zdrowego żywienia”. Podczas wykonywania tejże pracy, nasze dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością i wyobraźnią, a całą pracę wykonały malując ją rączkami i palcami bez użycia pędzli i kredek. Udział w tymże konkursie przyniósł nam wiele radości i satysfakcji .

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Polska – to nasz kraj


Dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielami przyłączyły się do akcji zaproponowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, by w sposób szczególny obchodzić Święto Niepodległości.
Kilka dni przed tą ważną datą, przeprowadzone zostały zajęcia, w czasie których w sposób przystępny dla małych dzieci, nauczycielki wyjaśniły znaczenie słów: wolność, niepodległość, Ojczyzna.
Dzieci wykonały z bibułki biało – czerwone kotyliony, które zabrały do domu. Miały one zdobić klapy płaszczy i kurtek nie tylko dzieci, ale i rodziców dnia 11 listopada.
Kotylion to symbol przynależności do naszej Ojczyzny, symbol dumy i radości z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Te zajęcia to pierwsza lekcja patriotyzmu dla naszych przedszkolaków.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Pasowanie na przedszkolaka


Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej to bardzo ważny, znaczący i przełomowy moment w jego życiu.
Pierwszym z najważniejszych wydarzeń w życiu przedszkolaków jest bez wątpienia „Pasowanie na przedszkolaka”. Podczas tej uroczystości, dzieci mają okazję po raz pierwszy zaprezentować rodzicom wiersze, piosenki i układy taneczne, których nauczyły się w przedszkolu.
W naszym przedszkolu ten wyjątkowy dzień odbył się 14 i 21 listopada w grupach 3 – 4latków i 3latków. Maluchy w świat prawdziwych przedszkolaków wprowadziły dzieci z grup 5 – 6latków, które przedstawiły krótki program artystyczny. Następnie swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z grup najmłodszych. W następnej kolejności każde z dzieci zostało uroczyście pasowane przez Panią Dyrektor na przedszkolaka po wcześniejszym przejściu przez symboliczną „bramę przedszkolaka”. Po występach, na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz prezenty przygotowane przez przedszkole i rodziców.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej


W listopadzie nasze starszaki wzięły udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. Program koncentrował się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Naszym celem było budowanie i utrwalanie wśród dzieci nawyków dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszenie tak poważnego problemu, jakim jest próchnica u dzieci. Podczas realizacji tegoż programu dzieci miały okazję zdobywać wiedzę poprzez zabawy edukacyjne, film edukacyjny w formie pastusiowej bajki, a także poprzez kolorowanki i zgadywanki dla dzieci. Ponadto, wszelkie treści były przekazywane dzieciom za pomocą pastusiowych bohaterów: Billego, Lilly i Milkiego. Natomiast nasze wspólne zajęcia, zostały podsumowane wykonaniem pracy plastycznej na konkurs „Akademii Aquafresh”. Nasze starszaki wykonały plakat pt. „Moje przygody w krainie zdrowych ząbków”. Plakat przedstawiał zasady prawidłowego utrzymania jamy ustnej w higienie. Wspólna zabawa podczas  realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dała nam wszystkim wiele radości i wzbogaciła nas o olbrzymią wiedzę na temat higieny jamy ustnej.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Andrzejki


„Listopad, gdy już kończy dzień i gwiazda się pokaże, spotkamy się przy blasku świec, tak jak tradycja karze. Zaszczeka pies, gęś złapie ser i buty stanął w rzędzie, na wodę wosk wyleje się i tajemniczo będzie. Niech nowy dzień obieca nam dni piękne i los nowy. Niech spełnią się najlepsze z wróżb w ten wieczór andrzejkowy.”
Andrzejki to niesamowity i bardzo tajemniczy czas wróżb i czarów. 25 listopada 2011r., nasze starszaki (Żabki) uczestniczyły w wyjątkowych zabawach Andrzejkowych. Nasze najstarsze przedszkolaki miały okazję wróżyć z czarodziejskiej kuli, przekłuwać zaczarowane serca z imionami przyszłej żony lub męża, losować kolorowy paseczek, który wiele wyjaśnił w kwestii przyszłości dzieci, a także wybierać kubek przyszłości, którego zawartość miała wyjaśnić nam jakie życie nas czeka. Wiele entuzjazmu wzbudziły w przedszkolakach również wylosowane  wróżby z czarodziejskiego woreczka.
Wyjątkowe przedszkolaki, czarodziejska kula z piorunem w środku, zapalone świece, tajemnicza atmosfera – to wszystko złożyło się na piękne Andrzejkowe wspomnienie.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Rudolf – czerwononosy renifer


30 listopada w naszym przedszkolu dzieci miały okazję obejrzeć spektakl muzyczno – teatralny o Rudolfie – czerwononosym reniferku. Przedstawienie swoją tematyką nawiązywało do zbliżających się Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia. Przyjazne postacie, grające na różnorodnych instrumentach i śpiewające piękne piosenki, przekonały dzieci, że każdy może zostać św. Mikołajem. Podczas spektaklu przedszkolaki świetnie się bawiły i na pewno czerwononosy renifer na długo zostanie w ich pamięci.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Mikołajki


06 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Mikołajkowa. Wszystkie dzieci niecierpliwie czekały na św. Mikołaja i zastanawiały się jakie prezenty dostaną.
W pewnym momencie do przedszkola przybył Mikołaj z wielkim worem prezentów. Przedszkolaki były bardzo podekscytowane tą sytuacją i z entuzjazmem przywitały tak ważną osobistość. Mikołaj okazał się bardzo miłym staruszkiem i z radością słuchał piosenek i wierszy przygotowanych przez dzieci. Ponadto, przedszkolaki obdarowały Mikołaja własnoręcznie wykonanymi rękawicami oraz obrazkami z zimowym krajobrazem. Mikołaj był bardzo wdzięczny za tak miłe przyjęcie i z przyjemnością wręczył dzieciom prezenty. Na zakończenie Mikołaj zatańczył wspólnie ze wszystkimi przedszkolakami.
To był wspaniały dzień, który przyniósł wszystkim dzieciom wiele radości.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Zajęcia otwarte


W grudniu Rodzice dzieci z grupy III zostali zaproszeni do przedszkola, aby obserwować zajęcia edukacyjne, w których codziennie uczestniczą ich dzieci.
Udział w takich zajęciach to doskonała okazja do obserwacji dziecka na tle grupy: jak się zachowuje, czy jest aktywne, jaki ma stosunek do kolegów, nauczycielki.
Rodzice stawili się licznie i w życzliwej atmosferze rozpoczęły się zajęcia. Tematem zajęć był „Augustów – moje miasto”.
Dzieci podczas zajęć wypowiadały się na temat swojej miejscowości. Rozpoznawały na zdjęciach różne obiekty i miejsca znajdujące się w naszym mieście: kościół, żeglugę, bulwary, przedszkole, park, kino, basen, itd. Okazało się, że bardzo dobrze znają miasto. Opowiadały o tym, co w naszym mieście im się podoba i co podoba się przyjeżdżającym do nas turystom. Następnie podczas zabawy dydaktycznej wykazały się znajomością ulic, przy których mieszkają. Zajęcia przeplatane zabawami ruchowymi były dla dzieci interesujące, pobudzały ich aktywność. Końcowym elementem były ćwiczenia grafomotoryczne, dzieci mazakami poprawiały schemat domu i bloku, starając się by ich praca była dokładna.
Rodzice z zainteresowaniem i dumą patrzyli na swoje dzieci, reagowali życzliwym uśmiechem.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Jasełka w Domu Pomocy Społecznej


Dzięki gościnności Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dzieci z naszego przedszkola miały okazję zobaczyć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu mieszkanek Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Augustowie.
W otoczeniu pięknych dekoracji mieszkanki Domu Pomocy Społecznej odegrały Jasełka. Z dużą przyjemnością dzieci wraz z opiekunami obejrzały Bożonarodzeniowe przedstawienie. Na scenie pojawili się fantastycznie tańczący górale-pastuszkowie, trzej królowie, Józef i Maryja, anioły, a także król Herod.
Wszyscy byliśmy zachwyceni tym występem i w podziękowaniu przekazaliśmy wszystkim aktorom trochę słodkości, obrazek z zimowym krajobrazem, a także laurkę specjalnie przygotowaną na tę okazję.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Jasełka w przedszkolu


19 grudnia 2011r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość, podczas której dzieci z najstarszych grup wystawiły przedstawienie jasełkowe. W tak ważnej uroczystości uczestniczyli pracownicy przedszkola, przedstawiciele Rady Rodziców, a także dzieci.
Przedszkolaki z najstarszych grup, swój występ rozpoczęły grą na cymbałkach, a następnie opowiedziały nam historię Św. Rodziny. Podczas przedstawienia, dzieci pięknie odgrywały role aniołów, pasterzy, Józefa i Maryi, a także króli. Przy akompaniamencie p. Kasi wspaniale śpiewały kolędy. Na koniec jasełkowego przedstawienia, przedszkolaki złożyły wszystkim uczestnikom, świąteczne życzenia. Mali aktorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami, a Pani Dyrektor poprosiła o rozdanie opłatków. W tak wyjątkowym momencie, wszyscy życzyliśmy sobie wszystkiego co najlepsze. To były bardzo wzruszające chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Bal karnawałowy w naszym przedszkolu

10. 01. 2012 r. w naszym przedszkolu odbyła się wspaniała zabawa choinkowa, na której dzieci zaprezentowały się w niesamowitych strojach karnawałowych. Było wiele księżniczek, królów, uroczych zwierzątek, gwiezdnych bohaterów jak również postaci ze świata dziecięcych fantazji.   Całą imprezę prowadzili artyści teatru „ Conieco” z Białegostoku. Dzieci co dwa tańce oglądały scenki z udziałem pluszaków oraz uczestniczyły w konkursach. Muzyka była bardzo urozmaicona a prowadzący tańczyli razem z dziećmi pokazując różne układy. Panie wychowawczynie nie pozostały obojętne na skoczne dźwięki i również włączyły się do wspólnej zabawy ze swoimi podopiecznymi. Przysłowiową „wisienką na torcie” było przybycie Mikołaja, który jeszcze bardziej uszczęśliwił rozbawionych przedszkolaków. Po skończonej zabawie wszystkie grupy udały się wraz ze swoimi wychowawczyniami do swoich sal gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i oczywiście moc prezentów pod choinką. Zapraszamy do oglądania fotorelacji !

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Jasełka dla naszych Rodziców

Dnia 09. 01. 2012r. odbyło się w naszym przedszkolu wyjątkowe spotkanie. Rodzice dzieci z grup IV i V zostali zaproszeni na przedstawienie jasełkowe przygotowane przez ich pociechy. Zarówno Rodzice jaki i mali aktorzy z niecierpliwością czekali na występ. Rozpoczął go mini koncert na cymbałkach w wykonaniu dziewczynek i chłopców z obu grup, którym akompaniowała nasza niezawodna rytmiczka p. Kasia. Następnie przy dźwiękach kolędy „Cicha noc” na pięknie udekorowanej scenie pojawiły się niezwykłe postacie. Święta Rodzina, anioły, pastuszkowie, nie zabrakło też trzech króli. W ubogiej stajence w żłobku leżał mały Jezus. Niezwykła opowieść o jego narodzeniu, przeplatana pięknymi kolędami w wykonaniu przejętych aktorów wzruszyła wszystkich obecnych. Każde wystąpienie dzieci nagradzane było gromkimi brawami. Po zakończeniu przedstawienia Rodzice i Dzieci wraz z opiekunami zaśpiewali kolędę.
Było to spotkanie szczególne. Dostarczyło zarówno dzieciom jak i ich bliskim niezapomnianych przeżyć. Dzieci miały zaprezentować Rodzicom swoje możliwości wokalno – aktorskie, Rodzice zaś mogli ten ogromny potencjał dostrzec i docenić.

...........................................................................................................

Dzień Babci i Dziadka w maluszkach

Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszym przedszkolu odbywają się co roku. W ten sposób wzmacniamy więzi emocjonalne z rodziną, kształtujemy uczucie przywiązania i szacunku do dziadków. 20 stycznia od rana w przedszkolu panował podniosły nastrój. Dzieci z niecierpliwością czekały na swoich gości. Wspólnie z nauczycielkami przygotowały program artystyczny składający się z wierszy, piosenek, inscenizacji i tańców. Oprócz części artystycznej, wnuczęta wręczyły samodzielnie przygotowane piękne upominki, a słodki poczęstunek umiliły solowe występy dzieci. W grupie I Babcie czytały ulubione fragmenty bajek i wierszy. Spotkania dostarczyły wszystkim, i gościom i dzieciom, wielu radości i wzruszeń. Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie i wspólną zabawę.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Dzień Babci i Dziadka w grupach starszych

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa chwila, na którą nasze przedszkolaki czekały z niecierpliwością. Na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci ze starszych grup, czyli dzieci z grupy 4latków i dwie grupy 5 – 6latków, przygotowały specjalną część artystyczną. Chłopcy i dziewczynki w odświętnych strojach przywitali licznie przybyłych gości. Dzieci piosenkami i wierszykami podziękowały Babciom i Dziadkom za ich miłość i opiekę. Po wspólnej części artystycznej wychowawczynie zaprosiły dzieci i miłych gości do sal na słodki poczęstunek. Dzieci zaśpiewały Babciom i Dziadkom swoje ulubione piosenki poznane w przedszkolu, następnie obdarowały gości własnoręcznie przygotowanymi, pięknymi  prezentami. To był fantastyczny czas z wyjątkowymi gośćmi.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Dojrzałość szkolna a rozwój emocjonalny – pogadanka dla Rodziców

Dnia 09. 02. 2012r. odbyła się pogadanka dla Rodziców prowadzona przez panią Zofię Piłaszewicz, psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Augustowie. Psycholog Z. Piłasiewicz przedstawiła zebranym Rodzicom rolę poradni psychologiczno – pedagogicznej. Wyjaśniła na czym polegają etapy rozwoju dziecka oraz czym jest dojrzałość szkolna. Zachęciła Rodziców do wspierania harmonijnego rozwoju dzieci poprzez budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań. Zachęciła Rodziców do wizyt w poradni, uzyskiwania porad i potrzebnych informacji. Na zakończenie, pani psycholog poleciła Rodzicom ciekawe książki z zakresu psychologii małego dziecka, m. in. pracę zbiorową „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat” GWP, Mazlish „Jak mówić…”.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Zespół Pieśni Tańca Ludowego „Złota Jesień”

15 marca 2012r. w naszym przedszkolu odbyło się niezwykłe spotkanie. Dzieci gościły lokalny Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Złota Jesień”. Po przybyciu, goście zostali zaproszeni do biesiadnego stołu. Nasze pociechy, umiliły im gościnę krótką częścią artystyczną. Następnie wystąpili goście, prezentując bardzo ciekawy repertuar. Utwory zostały doskonale dostosowane tematyką do małej publiczności. W repertuarze, znalazły się nie tylko ludowe przyśpiewki, lecz również krótkie, dziecięce wierszyki.
Ponadto, dzieci miały niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska i usłyszeć brzmienie akordeonu. W trakcie występu, Zespół „Złota Jesień” zapoznał dzieci również z tradycjami ludowymi naszego regionu. Nasze przedszkolaki mogły także obejrzeć strój ludowy, w który ubrane były członkinie zespołu.
Spotkanie odbyło się w bardzo ciepłej i miłej atmosferze. Na pamiątkę wspólnego spotkania dzieci wręczyły zespołowi własnoręcznie wykonaną laurkę, natomiast członkowie zespołu obdarowali dzieci torbą słodkości. Z pewnością, ta uroczystość zapadnie dzieciom na długo w pamięci. Mamy również nadzieję, że tego typu impreza poszerzyła wiedzę dzieci na temat małej ojczyzny i przyczyniła się do wychowania wrażliwego, małego człowieka.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Dziecięce eksperymenty i zabawy badawcze

Nauczycielki w naszej placówce systematycznie pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności biorąc udział w kursach , warsztatach i radach szkoleniowych zgodnie z opracowanym we wrześniu planem wewnątrzprzedszkolnego doskonalenia.
W lutym, nauczycielki uczestniczyły w zorganizowanych w naszej placówce warsztatach na temat: „Dziecięce eksperymenty i zabawy badawcze”.
Dzieci w wieku przedszkolnym to mali badacze. Są bardzo ciekawe i zadają mnóstwo pytań w związku z obserwacją świata. Rolą nauczyciela jest wspomaganie rozwoju dziecka, podtrzymywanie tej naturalnej ciekawości i zapału poznawczego w zdobywaniu wiedzy, a także służenie pomocą w budowaniu obrazu świata.
Podczas warsztatów nauczycielki mogły poznać proste do przeprowadzenia z dziećmi zabawy i eksperymenty z wodą, powietrzem, ogniem i ziemią. Otrzymały również informacje i odpowiedzi na często zadawane przez dzieci pytania dotyczące przyrody, zjawisk atmosferycznych, ekologii.
Nauczycielki samodzielnie wykonywały różne doświadczenia z zainteresowaniem śledząc ich efekt, który często był zaskakujący.
W naszym przedszkolu zachęcamy dzieci do obserwowania otaczającej je rzeczywistości, a nauczyciele podzielają ich zainteresowania i nie ograniczają aktywności badawczej.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Pierwszy Dzień  Wiosny

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

„Pocztówka z Augustowa” – zajęcia otwarte dla Rodziców

W miesiącu lutym pani Beata (wychowawczyni grupy IV) zaprosiła Rodziców dzieci 5 – 6letnich na zajęcia otwarte. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Pocztówka z Augustowa” – rozmowa na temat zdjęć z albumów o Augustowie. W zajęciach uczestniczyło trzynastu Rodziców, którzy chętnie bawili się wspólnie z dziećmi. Podczas zajęć, p. Beata wspólnie z Dziećmi i Rodzicami rozwiązywała krzyżówkę oraz omawiała zdjęcia przedstawiające różne zakątki Augustowa. Dodatkową atrakcją tychże zajęć była wesoła zabawa ruchowa, która pokazała Rodzicom, jak szybko ich Dzieci reagują na sygnał nauczyciela. Na zakończenie zajęć, wszyscy uczestnicy wykonywali pocztówki przedstawiające to, co Dzieciom i Rodzicom najbardziej kojarzy się z naszym pięknym miastem.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Walentynki

Walentynki, choć rodem ze Stanów Zjednoczonych zadomowiły się na dobre w polskiej tradycji.
W tym szczególnym dniu każdy ma szansę okazać uczucia osobie, którą darzy szczególną sympatią. Do zwyczajów walentynkowych należy obdarowywanie się dowodami sympatii, takimi jak walentynkowe kartki, czekoladki lub lizaki w kształcie serca, obowiązkowo w kolorze czerwonym, który jest symbolem Walentynek.
Także nasze przedszkole każdego roku z tej okazji zmienia się nie do poznania: w szatni i salach zabaw pojawiają się dekoracje przypominające o tym wyjątkowym dniu, dzieci obdarowują się nawzajem samodzielnie wykonanymi kartkami, koniecznie ozdobionymi wymalowanymi lub wyciętymi czerwonymi serduszkami jako wyraz przyjaźni i sympatii.
Dzieci z naszego przedszkola nie zapomniały również o upominkach dla swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwa czy dziadków – w końcu wzajemne okazywanie sobie uczuć jest bardzo ważne i to nie tylko raz do roku, lecz także na co dzień. Bardzo ważne jest, abyśmy nigdy o tym nie zapominali!

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Międzygrupowy Konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej

01 marca w naszym przedszkolu odbył się Międzygrupowy konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej. Miał na celu kształtowanie i rozwijanie u dzieci świadomości ekologiczno – przyrodniczej, która prowadzi do rozwoju trwałych i prawidłowych postaw wobec przyrody (jakiej częścią również my jesteśmy). W konkursie udział wzięły dzieci z czterech grup przedszkolnych, po kilkoro dzieci z każdej grupy. Przedszkolaki recytowały wiersze, przedstawiały inscenizacje utworów o tematyce przyrodniczo – ekologicznej. Do jury konkursu został zaproszony leśnik – pan Roman Rogoziński – przedstawiciel Nadleśnictwa Augustów, który ciekawie przedstawił prezentację slajdów. Dzieci poznały ciekawostki z życia zwierząt leśnych. Opowiadał o swojej pracy, która polega przede wszystkim na dbaniu o las. Przypomniał też dzieciom jak należy zachowywać się w lesie. Był mile zaskoczony i wzruszony interpretacją wierszy i zaangażowaniem dzieci. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Słodkie niespodzianki przygotowało nasze przedszkole, a nagrody rzeczowe zasponsorowali rodzice dzieci z grupy 3 – 4latków p. Leszczyński i p. J. Szostak. Dzieci cieszyły się ze wspólnego spotkania. Uczestnikom konkursu, wychowawczyniom, które przygotowały dzieci, sponsorom bardzo dziękujemy!

Przedszkolaki z wizytą w Szkole Podstawowej nr 2

Nasze przedszkole starannie przygotowuje dzieci 5 i 6letnie do przekroczenia przez nie progu szkoły. Działamy zarówno w interesie dzieci jak i rodziców. Wychowankom chcemy przybliżyć szkołę, zaś rodzicom pomóc w podjęciu decyzji o terminie pójścia ich pociechy do I-ej klasy. Chcąc jak najlepiej spełnić to zadanie, organizujemy wizyty naszych najstarszych dzieci w szkołach podstawowych na terenie miasta.
Dnia 18.04.2012 roku dzieci z grupy IV i V wraz z wychowawczyniami złożyły wizytę w Szkole Podstawowej nr2. Nasze pociechy odwiedziły kolegów z dwóch I-szych klas. Zostaliśmy przez nich bardzo ciepło przyjęci. Przedszkolaki z ciekawością oglądały sale, uczestniczyły ze starszymi kolegami w lekcji wykonując prace plastyczne oraz wspólnie się bawiły śpiewając piosenki. Nie obyło się bez niespodzianek-zarówno przedszkolaki jak i uczniowie wcześniej przygotowali dla gości drobne upominki, którymi się wzajemnie wymienili. Po pożegnaniu z bardzo miłymi paniami i ich wychowankami, obie nasze grupy pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Mamy nadzieję, że wizyta w szkole i miłe wrażenia, jakie odniosły dzieci, pozwoli im bez obaw przekroczyć po wakacjach próg pierwszej klasy.
Prezentujemy Państwu zdjęcia z naszej wycieczki.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Zabawy badawcze

Realizując treści programowe z zakresu ochrony przyrody, dnia 20.04.2012 roku p. Małgosia prowadziła zajęcia pt. „Gdzie ukryła się woda?”. Temat był realizowany w formie zabaw badawczych. Celem zajęć było: poznanie i utrwalenie wiadomości na temat właściwości wody, gromadzenie doświadczeń przyrodniczych, rozwiązywanie problemów badawczych metodami aktywizującymi oraz kształtowanie aktywnej postawy w zakresie ochrony przyrody. W zajęciu wykorzystałam następujące środki dydaktyczne: wizualizer, laptop, plansze edukacyjne: „Obieg wody w przyrodzie”, „Oszczędzamy wodę”, sylwetę ludzika „Zdrojka”, oraz zestaw do przeprowadzenia doświadczeń z wodą.

Podczas zajęcia dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące wody, ze „Zdrojkiem” utrwalały zasady oszczędzania wody oraz wykazywały się wiedzą podczas wypowiedzi w oparciu o plansze edukacyjne. Uczestniczyły również w poznawaniu właściwości wody: określając jej smak, barwę oraz obserwując substancje w niej rozpuszczane. Za pomocą wizualizera p. Małgosia zaprezentowała im jak wygląda kropla wody w powiększeniu oraz jak się zmienia po dodaniu do niej kropli farby czy oleju. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w tych zabawach zadając pytania i szukając na nie odpowiedzi. Po zabawie ruchowej „Słońce i deszczyk” przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające cyrkulację wody w przyrodzie.

Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia, gdyż bezpośrednio w nich uczestniczyły, namacalnie poznały właściwości wody, oraz zdobyły i utrwaliły wiedzę na jej temat. Pozwoliły wychowankom na gromadzenie doświadczeń w toku przyrodniczych zabaw badawczych. Realizując treści programowe z zakresu ochrony przyrody p. Małgosia kształtowała u nich postawę aktywności i zaangażowania oraz rozumienie, że mają na tę ochronę realny wpływ.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie IV

Dnia 19.04. 2012 roku w grupie IV odbyły się zajęcia otwarte pt. „Dbamy o las” prowadzone przez Małgorzatę Grabala. Przywitała ona przybyłych gości: Panią dyrektor oraz rodziców dzieci 5 i 6-letnich.

Zajęcia zostały przeprowadzone w formie quizu przyrodniczego, w którym wzięły udział 3 drużyny: „zające”, „jeże”, oraz „wiewiórki”. Celem zajęć było: poznanie zagrożeń, jakie stwarzają ludzie dla środowiska przyrodniczego, promowanie wśród dzieci aktywnej postawy wobec przyrody, oraz utrwalenie wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców. Podczas zajęć dzieci wykazały się bogatą wiedzą biorąc aktywny udział w poszczególnych zadaniach.

Oprócz znajomości zagadnień związanych z ekologią dzieci zaprezentowały zebranym gościom piosenkę pt. „Kocham świat”, oraz popisywały się umiejętnością rzutu do celu papierowymi kulami do kartonu. Po pełnej emocji zabawie pociechy wykonywały przy stolikach prace plastyczne; rysowały las, oraz znaki informujące o czynnościach zakazanych i dozwolonych w lesie. Przy pełnej uznania aprobacie gości, prace zostały zaprezentowane na tablicy tematycznej. Na pamiątkę zajęć dzieci otrzymały widokówki przyrodnicze oraz zakładki do książek.

Na zakończenie zajęć prowadząca podziękowała dzieciom za wielkie zaangażowanie, zaś rodzicom za liczne przybycie.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Zajęcia otwarte dla Rodziców w grupie V

12 kwietnia 2012r. w grupie V odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Tematem tychże zajęć była „Przyroda wokół nas” – wykonywanie pracy plastycznej. Celem zajęć było kształtowanie postawy proekologicznej.
Podczas zajęć, Dzieci z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały łamigłówkę literowo – obrazkową, słuchały wiersza pt. „Co to jest ekologia?”, a także miały okazję wypowiadać się na temat ekologii. Piosenka pt. „Maszeruje wiosna” stała się znakomitym pretekstem do wspólnej zabawy Dzieci z Rodzicami, a wspólnie wykonana praca plastyczna dała wiele radości Dzieciom oraz przywołała miłe wspomnienia z dzieciństwa Rodziców.
Dzięki takim zajęciom Rodzice mogli zaobserwować jak Dzieci współpracują w grupie, jaką wiedzę i umiejętności już posiadły, a także czy są aktywne podczas różnorodnych działań przedszkolnych.
Tak miło spędzony czas zapamiętamy na długo.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Wizyta w Bibliotece

W maju, Dzieci z grupy IV i V udały się z wizytą do Biblioteki Miejskiej w Augustowie. Pani bibliotekarka przygotowała dla nas zajęcia pt. „Wycieczka do Afryki czyli spotkanie z Murzynkiem Bambo”. Przedszkolaki zostały zatem zabrane w wesołą podróż przez morza i oceany oraz nauczyły się afrykańskiego pozdrowienia. Przedszkolakom bardzo podobał się wiersz o Murzynku Bambo. Ponadto, Dzieci dowiedziały się czym jest Biblioteka oraz w jaki sposób wypożycza się książki. Przedszkolaki obiecały, że będą często odwiedzać bibliotekę. To był bardzo owocny dzień!

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Konkurs „Ziemia to nasz dom”

09 maja 2012r. troje Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyło w Konkursie „Ziemia to nasz dom” organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Augustowie. Konkurs rozpoczęły dziewczynki z Przedszkola nr 6, pięknie śpiewając wiosenne piosenki. Po uroczym wstępie, nastąpiła przyjazna rywalizacja oraz uczestnictwo w poszczególnych konkurencjach. Podczas konkursu Dzieci rozpoznawały różnorodne zwierzątka oraz podawały informacje na ich temat, określały znaczenie kolorów na olbrzymim globusie, a także rozwiązywały quiz dotyczący ekologii. Najbardziej atrakcyjną konkurencją okazało się tworzenie pracy plastycznej za pomocą kolorowych papierów, suszonych kwiatów, a także różnorodnych gałązek. Podczas konkursu powstały fantastyczne obrazy przedstawiające Ziemię, łąki, parki. Wspaniała praca Dzieci, została nagrodzona słodkim poczęstunkiem, przepięknymi nagrodami, a także dyplomami. To był udany dzień! Zapamiętamy go na długo.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Konkurs ekologiczny w Przedszkolu nr 4 w Augustowie

14 maja 2012r. w naszym przedszkolu odbył się międzyprzedszkolny konkurs ekologiczny. Była to X edycja konkursu, w którym wzięły udział najstarsze dzieci z augustowskich przedszkoli i „zerówek”.
W tym roku organizacja konkursu odbyła się w ogrodzie przedszkolnym i przebiegała pod hasłem „Na ratunek Ziemi”. Ratować Ziemię można na różne sposoby, rozmawiamy o tym z przedszkolakami bardzo często. Wszyscy musimy dbać o to, by świat wokół nas był czysty. O czystość naszej planety należy dbać codziennie. Segregujmy śmieci, zbierajmy makulaturę, bo w ten sposób możemy uratować las. Dlatego dzieci w naszym konkursie wzięły udział w różnych konkurencjach, podczas których wykorzystane zostały stare gazety, plastikowe butelki, kartony. Dziewięć drużyn rywalizowało ze sobą a jury oceniało wiedzę, szybkość i zwinność dzieci. Na koniec wyłoniono zwycięzców, ale nagrody przyznano wszystkim dzieciom. Pogoda dopisała i wszyscy cieszyli się ze wspólnej zabawy. Do zobaczenia za rok!

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

„Dzień Rodziny” w naszym przedszkolu

Maj to wyjątkowy czas dla naszych Rodzin. Obchodzimy wówczas Święto naszych Mam i Tatusiów. W naszym przedszkolu również uroczyście obchodziliśmy „Dzień Rodziny”.
W pięknej, udekorowanej sali gimnastycznej, wśród licznie zgromadzonej widowni, przedszkolaki zaprezentowały bogaty program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki oraz wiązanka tańców i przyśpiewek ludowych. Występ wszystkich dzieci był bardzo udany, wzruszeni rodzice nie szczędzili braw pociechom, zaś panie wychowawczynie aż pokraśniały, dumne z wykonanej pracy. Po zakończonych popisach dzieci złożyły życzenia bliskim oraz obdarowały ich własnoręcznie wykonanymi upominkami. Rodzice, bardzo rozczuleni, tuląc swoje największe skarby podziękowali za wspaniały występ doceniając ogrom włożonej pracy dzieci i pań.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

X Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Augustów – moja mała ojczyzna”

30 maja 2012r. w naszym przedszkolu tak jak co roku odbył się Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Augustów – moja mała ojczyzna”. Celem tegoż konkursu było promowanie miasta Augustów w środowisku lokalnym, poznawanie ważniejszych zabytków i miejsc w naszym mieście, zwrócenie uwagi na otaczające nas piękno – architektury i zieleni, a także kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą.
W konkursie uczestniczyło 8 drużyn z augustowskich placówek przedszkolnych i szkolnych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, Dzieci miały okazję uczestniczyć w wielu ciekawych konkurencjach związanych z miastem Augustów. Konkurs rozpoczęto prezentacją haseł o naszym mieście takich jak: „My Augustów nasz kochamy i o jego czystość dbamy”, My Augustów szanujemy i go razem budujemy”, „Czy pogoda czy też deszcz w Augustowie super jest”, czy też „Augustów jest wesoły i kolorowy, chcemy tu mieszkać i chodzić do szkoły”. Bardzo atrakcyjną konkurencją okazało się również stworzenie obrazu przedstawiającego Augustów. Za pomocą kolorowego papieru, różnorodnych pomocy, pomysłowości i bujnej wyobraźni Dzieci, powstały przepiękne prace przedstawiające jeziora, żaglówki, plaże, urocze zielone zakątki, które niezaprzeczalnie znajdują się w naszym mieście.
Ta wyjątkowa i przyjazna rywalizacja była bardzo udana. Podczas konkursu okazało się, że wszystkie przedszkolaki posiadają ogromną wiedzę na temat Augustowa. Dlatego też, wszystkie Dzieci zostały obdarowane fantastycznymi nagrodami oraz dyplomami. Z twarzy przedszkolaków nie znikał uśmiech i wszyscy cieszyli się ze wspólnej zabawy. Do zobaczenia za rok!

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Turniej sportowy

Dnia 17. 05. 2012r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 odbył się turniej sportowy zorganizowany przez Przedszkole nr 1.
Organizatorom przyświecały następujące cele:
• Propagowanie czynnych postaw prozdrowotnych,
• Poszerzenie wiedzy nt zdrowego trybu życia oraz aktywnego spędzania czasu.
W turniejowych zmaganiach uczestniczyła drużyna z Przedszkola nr 4 złożona z sześciu wychowanków z grupy IV i V.
Naszej „różowej” drużynie towarzyszyły dzieci z obu grup, dopingując różowymi pomponami i sportowymi okrzykami. Oprócz konkurencji sportowych, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące zdrowego stylu życia. Zmaganiom drużyn towarzyszyły również hasła prozdrowotne przygotowane przez poszczególne placówki. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone brawami i upominkami. Po skończonym turnieju wszyscy wrócili do przedszkola z fantastycznymi wspomnieniami.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Koncert w Szkole Muzycznej

Dnia 18. 05. 2012r. dzieci z grupy IV i V (5 – 6latki) wraz z wychowawczyniami wyruszyły na Koncert do Szkoły Muzycznej na zaproszenie p. Kasi. Dzieci miały okazję wysłuchać utworów muzyki klasycznej w wykonaniu utalentowanych uczniów szkoły oraz zapoznać się z wyglądem i budową instrumentów muzycznych m. in. fortepianu, fletu poprzecznego, trąbki, skrzypiec i wiolonczeli. Na zakończenie, chętne dzieci miały okazję spróbować swoich sił w grze na instrumentach.
Pani Kasia podziękowała wszystkim za przybycie, zachęcała do zapisania się na zajęcia z gry na instrumentach, gdyż wiele dzieci z naszego przedszkola posiada ku temu predyspozycje. Koncert był dla nas wszystkich bardzo pięknym i inspirującym przeżyciem.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

„Kolorowy Festyn” z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka to święto wyjątkowe dla wszystkich przedszkolaków. Dlatego też, w naszym przedszkolu właśnie z tej okazji zorganizowaliśmy „Kolorowy Festyn”. Ogromny, świetnie wyposażony ogród przedszkolny w tym dniu zamienił się w wielobarwną bajkę. Do pięknie udekorowanego ogrodu zaprosiliśmy wszystkie Dzieci. Ku naszej radości na nasz wyjątkowy Festyn przybyli również niektórzy Rodzice. Zależało nam na stworzeniu przyjaznej i radosnej atmosfery, zatem bardzo szybko rozpoczęliśmy dziecięcą imprezę. Przedszkolaki były zachwycone tańcami, różnorodnymi zabawami muzycznymi, a także konkursami, podczas których mogły zdobyć nagrody.
Jedną z dodatkowych atrakcji naszego „Kolorowego Festynu” byli aktorzy białostockiego Teatru „Pod Orzełkiem”, którzy przygotowali Dzieciom zabawy pod hasłem „Stacja Europa”.
Oczywiście nie zabrakło również słodkości, kolorowych galaretek, smakowitych cukierków, czy czekoladowych ciasteczek, które dodały przedszkolakom energii.
Podczas wspólnej zabawy czas szybko mijał, śmiechom i żartom nie było końca.
Festyn się udał, Rodzice byli zadowoleni, a Dzieci szczęśliwe. Wszystkie przedszkolaki zabrały do domu fantastyczne nagrody i mnóstwo wrażeń. Z twarzy Dzieci nie znikał uśmiech. Ten wyjątkowy dzień zapamiętamy na długo.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie

W maju, Dzieci z grupy IV i V wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 3. Panie nauczycielki przygotowały dla nas mnóstwo niespodzianek. Rozśpiewanym pociągiem obwiozły nas po wielu stacjach: Cyferkowo, Literkowo, Muzykowo, Plastelinkowo. Na każdej ze stacji czekały na przedszkolaków atrakcyjne zadania, np. spakowanie tornistra ucznia, rysowanie portretu, dobieranie podpisów do obrazków, zaśpiewanie piosenki, przeliczanie przyborów szkolnych. Dzieci nauczyły się również rymowanki: „Szkoło, szkoło z tobą zawsze jest wesoło”. Przedszkolaki były zachwycone szkołą. Podobała im się kolorowa sala, przemiłe panie, zabawy i zadania, z którymi świetnie sobie radziły. Dzieci udowodniły, że są dobrze przygotowane do szkoły.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

„Jak przechytrzyć wilka?”

25. 04. 2012r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spektaklu pt. „Jak przechytrzyć wilka?”. Przedstawienie przygotowali aktorzy warszawskiego Teatru Lalek „Fraszka”.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem śledziły przygody niesfornego wilka, reagując na jego niepowodzenie salwami śmiechu. Dzieci urzekła również piękna kolorowa dekoracja, w której rozgrywała się akcja. Spektakl „Jak przechytrzyć wilka?” okazał się być bardzo pouczającym widowiskiem, który zachowamy w pamięci.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Konkurs ekologiczny w Przedszkolu nr 2 w Augustowie

10. 05. 2012r. w Przedszkolu nr 2 w Augustowie odbyła się XIV edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologicznego pod hasłem: „Przyrodnicze wariacje”.
Drużynę z naszego przedszkola reprezentowało troje dzieci z grupy IV, opiekunem drużyny była p. Małgosia. Po uroczystym powitaniu przez organizatorów wszystkich drużyn, rozpoczęły się konkursowe zmagania. Dzieci odpowiadały na pytania związane z przyrodą i jej ochroną. Następnie wszyscy uczestnicy stanęli przed sztalugami z zadaniem stworzenia pracy plastycznej związanej z ekologią. Na dużych arkuszach papieru szybko wyrosły lasy, ogrody pełne kwiatów rysowane kredkami pastelowymi. Jury miało duży kłopot z klasyfikacją zawodników, gdyż wszystkie prace były piękne i kolorowe. Jednogłośnie I miejsce zajęli wszyscy uczestnicy konkursu. Po wręczeniu dyplomów i pięknych albumów przyrodniczych, oraz mikroskopów, dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek, który był miłym zakończeniem tego spotkania.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

Komnata czasu

Dnia 21 maja 2012r. Dzieci z najstarszych grup naszego przedszkola obejrzały spektakl „Komnata czasu” wystawiany w Augustowskim Centrum Edukacyjnym.
Przygody pewnego chłopca z Wróżem i Zegarem spowodowały, iż cała bajka była niekończącą się lekcją.
Dzięki inscenizacji, Dzieci mogły zrozumieć jakimi wartościami należy kierować się w życiu, dlaczego tego co było nie można już cofnąć. Zobaczyły, że można uczyć się na własnych błędach i ciągle ulepszać nasze dokonania. Poza tym bajka uświadomiła przedszkolakom, jak bardzo szkodzą zdrowiu papierosy, alkohol, narkotyki, zażywane w niewłaściwy sposób leki. Poruszony został również aspekt ekologiczny – zachęcono Dzieci do dbania o środowisko i segregowania śmieci.
Bardzo dużo muzyki, piosenki, tańce, gra aktorów, efekty wizualne i barwne dekoracje wprawiły w zachwyt małych widzów. Warto brać udział w tak wartościowych widowiskach.

Zobacz zdjęcia...

...........................................................................................................

 

Dane teleadresowe

Przedszkole nr 4 w Augustowie ul. Kilińskiego 10a
16-300 Augustów woj. podlaskie telefon/fax /87/ 643-25-82 email:p4a@op.pl