Początek roku szkolnego 2010/2011

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 01 września. Od samego rana w przedszkolu panował gwar. Niektóre dzieci z uśmiechem wracały do swych grup po wakacyjnej przerwie, dla innych dzień ten był jednym z najtrudniejszych dni. Po raz pierwszy przekroczyły one próg przedszkola. Chociaż rozstanie było dla wielu przedszkolaków i ich rodziców trudne, dzieci szybko zaklimatyzowały się i zadowolone wracały do domów.
w bieżącym roku szkolnym do przedszkola uczęszcza 116 dzieci, które podzielone są na pięć grup wiekowych:


I Krasnoludki (3-latki)
IIMuchomorki (4-latki)
III Smerfy (4-5 latki)
IV Biedronki (5-6 latki)
V Żabki (6- latki)


Dzieci codziennie będą zdobywały nowe doświadczenia uczestnicząc
w ciekawych zajęciach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym. Będą mogły korzystać z zajęć dodatkowych, na których poznają wiele piosenek i zabaw rytmicznych (rytmiką objęte są wszystkie nasze przedszkolaki), będą miały okazje do poznawania podstawowych zwrotów języka angielskiego. Ponadto, do dyspozycji naszych podopiecznych będą indywidualne zajęcia z logopedą, pod której okiem gimnastyka buzi i języka staje się wielką frajdą (grupy starsze).
Wszystkim naszym wychowankom życzymy miłego pobytu
w przedszkolu. Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

..................................................................................................................

Święto Pieczonego Ziemniaka

23.09.2010 to pierwszy dzień jesieni. W ten ciepły, słoneczny dzień przedszkolaki
z grupy IV i V wybrały się do miejscowości Góry na wycieczkę. Po śniadaniu dzieci
z opiekunami udały się autokarem za miasto do gospodarstwa agroturystycznego. Na miejscu już czekały bryczki, którymi wycieczkowicze udali się na zwiedzanie pięknej Puszczy Augustowskiej. W trakcie jazdy bryczkami dzieci podziwiały piękny las, urokliwe polany, a nawet jeziorko pięknie położone w lesie. Po powrocie z lasu czekały na nich kolejne atrakcje: ognisko z kiełbaskami, zwiedzanie gospodarstwa oraz największa niespodzianka i atrakcja – uroczy kucyk, na którym chętne dzieci mogły się przejechać. Przedszkolaki były zachwycone spokojnym konikiem, którego mogły przed jazdą nakarmić chlebem. Mieszczuchy poznały również inne zwierzęta gospodarskie, które znają głównie
z telewizji i książek. Chłopakom bardzo podobały się maszyny rolnicze, zwłaszcza traktory.
Pełni wrażeń wszyscy udali się w powrotną drogę do Augustowi, gdzie
w przedszkolu z zapałem dzieliły się wrażeniami z bardzo udanej wycieczki.

Zobacz zdjecia...

..................................................................................................................

Jesienny Chopin

Dnia 01.10.2010 r. nasze przedszkole gościło zespół Trio „Crescendo”, który zaprosił na audycję: „Jesienny Chopin”.
W programie:
1. Poetycki przekaz na temat sylwetki i życia Fryderyka Chopina.
2. Oryginalne utwory Fryderyka Chopina w unikalnej aranżacji.
3. Prezentacja trzech instrumentów orkiestry symfonicznej – oboju, klarnetu, fagotu.

W skład zespołu wchodzą:
mgr Ewa Chomicz - Wysocka – fagot
Magdalena Kalina Maniewska – obój
Ignacy Artur Wysoki – klarnet

Celem powstania Trio „Crescendo” jest działalność koncertowa oraz edukacja dzieci i młodzieży poprzez propagowanie najsłynniejszych dzieł polskiej muzyki poważnej
i rozrywkowej na terenie woj. podlaskiego.

Zobacz zdjecia...

..................................................................................................................

„Sprzątanie świata”


Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w każdy trzeci weekend września. Hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie świata – Polska” brzmi: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”. Kampania ta ma na celu wzrost świadomości ekologicznej ludzi poprzez sprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie dużej liczby nielegalnych wysypisk śmieci. W tym roku w sposób szczególny „Sprzątanie świata” dotyczy wody i terenów nadrzecznych.
W dniu 17.09.2010 r. dzieci z grupy 6-latków uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. Przedszkolaki porządkowały teren ogrodu przedszkolnego oraz teren bulwarów nad rzeką Nettą.
Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w akcji rozumiejąc, jak ważnym zagadnieniem jest ochrona przyrody oraz dbałość o estetykę otoczenia.
Udowodniły, że „Przyrodę kochają, więc jej pomagają”.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„Taniec w przedszkolu”


W roku szkolnym 2010/2011 jednym z zagadnień Rocznego Planu Pracy Przedszkola jest organizowanie sytuacji edukacyjnych stwarzających okazję do rozwijania umiejętności muzycznych i tanecznych. W związku z tym 6-latki uczestniczyły w spotkaniu z profesjonalnym instruktorem tańca towarzyskiego p. Justyną.
Prowadzi ona lekcje tańca na terenie miasta Augustowa i z przyjemnością odwiedziła dzieci z naszej placówki. Ciekawie opowiadała o tym, jakie znaczenie ma taniec w życiu każdego człowieka, pokazywała stroje do tańca towarzyskiego, specjalne buty, baletki.
Wspólnie z dziećmi przygotowała Show taneczny, podczas którego dzieci nauczyły się kroków cha-cha. Muzyka, śpiew i taniec to stałe punkty w planach dnia każdego przedszkolaka, zwłaszcza gdy za oknem jesienny, ponury dzień.... Dzieci chętnie wzięły udział w kolejnej przygodzie z muzyką.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„BEZPIECZEŃSTWO W OCZACH DZIECKA”


„Uwaga dziecko na drodze” – pod takim hasłem firma Purzeczko-Grupa Securitas Sp. z o.o. organizowała w październiku br. kampanię informacyjno-edukacyjną mającą na celu zapoznanie przedszkolaków z zasadami bezpiecznego korzystania z dróg publicznych.
Kampania, organizowana była po raz pierwszy, objęła dzieci 5 i 6 - letnie w przedszkolach znajdujących się na terenie województwa podlaskiego.
W związku z tym 8 października dzieci z naszego przedszkola (grupy starsze) uczestniczyły w przedstawieniu będącym jednym z elementów tejże kampanii. Widowisko teatralne miało charakter wspólnej zabawy:
Kapitan Wilk Morski schodzi na ląd. O mało co nie wpada pod samochód, ponieważ nie wie jak poruszać się po lądzie. Papuga wraz z dziećmi uczy Kapitana zasad bezpiecznego poruszania na drogach i unikania Piratów Drogowych.
Podczas spotkania edukacyjnego dzieci utrwaliły wiadomości dotyczące bezpiecznego zachowania się na drogach. Na koniec wyruszyły na Wyspę Skarbów, na której na każdego „podróżnika” czekała niespodzianka.
Dzieci wyposażone w światełka odblaskowe i inne świecące gadżety gotowe już są na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„SPOTKANIE Z PISARKĄ”


Dnia 26 października dzieci z grupy IV i V, wraz z wychowawczyniami
i dziećmi z innych przedszkoli, wzięły udział w spotkaniu z pisarką, panią Małgorzatą Strękowską - Zarembą, które odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. Pani Małgorzata w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o zawodzie pisarza, zapoznała je ze swoją twórczością, zachęcała dzieci do odkrywania magicznego świata literatury dziecięcej. Wszystkie dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane przez pisarkę pytania, wykazały się przy tym wiedzą i wyobraźnią. Po powrocie do przedszkola chętnie dzieliły się wrażeniami ze spotkania.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„Halloween”


28 października 2010 roku dzieci uczęszczające na zajęcia z języka angielskiego, w ramach zapoznawania się z kulturą krajów anglojęzycznych, obchodziły Święto Halloween.
Przedszkolaki w ciekawych i zaskakujących strojach wędrowały do sal przedszkolnych wołając „cukierek albo figielek”, a następnie bawiły się na balu przebierańców. Dzieci brały również udział w popularnych zabawach związanych z Halloween. Było to łapanie ustami jabłek pływających w misce
z wodą oraz zjadanie ciasteczek i owoców wiszących na sznureczkach. Utrudnieniem było to, że zadania te należało wykonać bez pomocy rąk. Śmiechu było co nie miara. Po udanej zabawie dzieci dzieliły się słodyczami, których nazbierały ogromny kosz. Było bardzo słodko.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„WYCIECZKA DO BIAŁEGOSTOKU”

19 listopada 2010 roku dzieci 5 i 6 letnie z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl teatralny pt. „Pan Brzuchatek”. Dzieci w pięknym autokarze bez trudu pokonały dość długą trasę Augustów - Białystok i podekscytowane wchodziły do teatralnej sali. Ale najpierw przed wejściem, i dzieci i dorośli, musieli zdjąć buty. W sali na wszystkich czekały kolorowe poduszki, na których mogliśmy siedzieć oglądając spektakl. „Pan Brzuchatek” był opowieścią o Brzuchatku, który mieszkał w kolorowym domku, znajdowały się też tam inne postaci, np. Słoń oraz Babcia, wszyscy wiedli sielskie życie, ale w pewnym momencie zauważyli, że czegoś im brak: apetytu. I zaczęło się poszukiwanie go. Dzieci brały udział w budowie domu, mówiły o jego mieszkańcach, były też poszukiwaczami apetytu. Spektakl był fajną formą zabawy z dziećmi. Scenografia do sztuki była prosta, bardzo kolorowa, oparta na dużych podstawowych kształtach. Grali aktorzy w połączeniu z teatralnymi lalkami bohaterów wykonanymi z gąbki.
W podłodze były też tajemnicze skrytki, które dzieci mogły otwierać szukając apetytu. Dzieci oglądały spektakl z niesłychanym zainteresowaniem. Zajrzeć mogły dosłownie wszędzie. Nawet pod scenę, gdzie krzątał się sympatyczny szczur. Dużą frajdę sprawił też spadający z góry wielki kosmaty pająk ze świecącymi oczami. Efekt był znakomity. Dorośli bawili się nie mniej niż dzieci, obserwując reakcje wychowanków. Niektóre dzieci angażowały się w akcję spektaklu na tyle, że próbowały pakować się na (lub pod, bo tam też przenosi się akcja) kilkunastocentymetrowy podest spełniający rolę sceny. Niezwykle pozytywny i sympatyczny spektakl z takimi efektami miał też morał czyli to, że tak naprawdę najważniejsi są najbliżsi: rodzina, wspólne posiłki, domowe zapachy.
Dzieci zwiedziły również Piwnicę Lalek, gdzie zobaczyły postaci, lalki, maski, rozmaite teatralne rekwizyty, a nawet całe dekoracje granych wcześniej przedstawień. Zobaczyły, np. stół zastawiony sztucznymi przysmakami: boczkiem, szynką z gąbki, czy tortem z plastiku. Grupy lalek podświetlone były reflektorami o różnych kolorach światła. Był też tam kącik strachów z lalkami szkieletami. Były marionetki niewielkich rozmiarów, ale też lalki większe od człowieka. Dzieci kręciły się wśród eksponatów dobre kilkadziesiąt minut, wcale nie paląc się do wyjścia.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad i szczęśliwie około godz. 15.00 dotarliśmy do Augustowa.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

"Andrzejki"


26 listopada 2010r. w naszym przedszkolu miały miejsce obchody „Andrzejek”, które niosą ze sobą nieodgadnione uroki i aurę tajemniczości. Grupy starsze brały udział we wróżbach, by tradycji stało się zadość. Sale zostały ozdobione symbolami tajemniczych stworów. Dzieci dowiedziały się, co czeka je w najbliższej przyszłości.

Zobacz zdjęcia ...

..................................................................................................................

„Pasowanie na przedszkolaka”


Dnia 22 i 29 listopada w najmłodszych grupach odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”.
Podczas ceremonii licznie zgromadzeni rodzice mogli obejrzeć bogaty program artystyczny w wykonaniu swoich pociech. Nie zabrakło piosenek, wierszy i tańców.
Aby uczcić tą niezwykłą chwilę najstarsza grupa przygotowała krótki program artystyczny. W śpiewanych piosenkach i recytowanych wierszykach dzieci pragnęły wyrazić swoją radość i entuzjazm z bycia przedszkolakiem i zarazić tym swoich młodszych kolegów.
Kulminacyjnym punktem całej ceremonii było złożenie przysięgi i pasowanie dzieci przez panią dyrektor czarodziejskim ołówkiem. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę znaczek „Dzielnego przedszkolaka”oraz upominek.
Koniec imprezy „prawdziwych już przedszkolaków” uświetnił słodki poczęstunek, przygotowany w ich sali.

Zobacz zdjęcia 3 - latki...

Zobacz zdjęcia 4 - latki...

..................................................................................................................

„Dwa Serca”


Dnia 02.12.2010 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu pt. „Dwa serca”.Podczas tegoż przedstawienia przeżywaliśmy niezwykłe przygody wraz z głównymi bohaterami: „Mały Straszek, żeby pomóc swojemu tatusiowi, który ciągle stoi w polu, chce wystraszyć wszystkie wróble w okolicy. Wyrusza na poszukiwanie niedobrych ptaków.
Niechcący przeszkadza w polowaniu lisowi, który odchodzi obrażony. Idąc za nim Straszek trafia na śmietnisko, gdzie głodny lis próbuje znaleźć coś do jedzenia. Grzebanie w śmieciach skutkuje skaleczoną łapą i bólem brzucha. Potem góra nieczystości zmienia się w wielką Paskudę.
Straszek walczy z Paskudą, ale nie może jej pokonać. Biegnie po pomoc do Wiaterka, bo wie, że Wiaterek może zmienić się w wielki huragan.
Wszystko dobrze się kończy a mały Straszek informuje tatę, że gorszymi szkodnikami niż wróble są ci, co zaśmiecają las”.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„Mikołajki”


6 grudnia 2010 roku do naszego przedszkola zawitał św. Mikołaj. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na Szanownego Gościa. Grupa 4-5 latków powitała Go krótką inscenizacją pt. „Kochamy św. Mikołaja”, a po nich pozostałe grupy przedstawiły swoje wiersze, piosenki oraz wręczyły samodzielnie wykonane upominki. Kiedy Mikołaj rozdawał prezenty na buziach dzieciaków zagościł radosny uśmiech. Na koniec dzieci podziękowały za wspaniałe paczki z prezentami, zaśpiewały pożegnalną piosenkę. Zaprosiły też Mikołaja na spotkanie za rok. Nie zabrakło chwili na wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia otwarte w 6 - latkach


7 grudnia w grupie 6-latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem "Kultura bycia - przedszkolny savoir - vivre". Celem tych zajęć było kształtowanie zachowań społecznie akceptowanych, budowanie zachowań kulturalnych. Po wspólnym tańcu integracyjnym dzieci pracowały w zespołach. Z wykorzystaniem ilustracji prezentowały dobre maniery w różnych miejscach publicznych np. w restauracji, w autobusie, w kinie, teatrze; savoir - vivre
w przedszkolu - zachowanie wobec nauczycieli, kolegów.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci na zajęciach poznały zasady nakrywania do wigilijnego stołu, dobre maniery przy uroczystej kolacji. Wykonały również ozdobne serwetniki, które będą mogły postawić na wigilijnym stole w swoich domach.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs recytatorski


14 grudnia w naszym przedszkolu odbył się międzygrupowy konkurs recytatorski pod hasłem "Przedszkolaczek grzeczny, miły - dumą każdej jest rodziny". Zaproszonym gościem był kelner z augustowskiego hotelu „Warszawa”. Pan Maciek zaprezentował strój, w którym na codzień pracuje; ciekawie opowiadał na temat: bon ton przy stole, czyli tajemnice sztućców, serwetek, jak usiąść, kiedy zacząć i jak skończyć posiłek, sytuacje awaryjne przy stole.
Zademonstrował nakryty stół w restauracji, pokazał różne sposoby składania serwetek. Po tym ciekawym pokazie dzieci recytowały przygotowane wcześniej wiersze związane tematycznie z kulturą bycia. Mówiły o ważnych cechach człowieka dobrze wychowanego: o magicznej mocy uśmiechu, odpowiednim stroju na różne okazje, o tym jak traktować przyjaciół. W swoich występach rekomendowały używanie magicznych kluczy dobrego zachowania: proszę, dziękuję, przepraszam.
Kultura osobista jest podstawą przy budowaniu odpowiednich relacji każdego człowieka z otoczeniem, dlatego należy jej uczyć dzieci już od najmłodszych lat, tak by mówienie słów "dzień dobry", "dziękuje", "przepraszam", "proszę", "do widzenia" było dla nich naturalnymi zachowaniami.
Konkurs był okazją do wspólnej zabawy i integracji wszystkich dzieci
z placówki.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„Jasełka


Święta Bożego Narodzenia są, jak powszechnie wiadomo, najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół.
W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. Coroczną tradycją jest wystawienie „Jasełek” przez grupę 6-latków. W formie krótkiej inscenizacji słowno – muzycznej dzieci przedstawiają historię narodzin Bożej Dzieciny.
Zabawy w teatr są dla dzieci szczególnie lubianą formą zabaw, podczas których przyjmują na siebie określone role, starając się je odtwarzać tak, jakby działy się w rzeczywistości. „Jasełka” to doskonała okazja do zaprezentowania swoich umiejętności w roli małego aktora. To także znakomity sposób na zapoznanie z tradycjami i obrzędami obchodzonymi w okresie Świąt Bożego Narodzenia, inspirowanie do kultywowania polskich tradycji poprzez śpiewanie kolęd.
W tradycję naszego przedszkola już od lat wpisane są także spotkania opłatkowe, na które zapraszany jest cały personel pedagogiczno – obsługowy, rodzice, ksiądz proboszcz i najważniejsze osoby, czyli dzieci wszystkich grup wiekowych. W tym roku szkolnym tradycji stało się zadość i spotkaliśmy się, jak co roku. Spotkania te mają charakter integracyjny, ale przede wszystkim mają na celu wzbudzenie we wszystkich obecnych nastroju zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń jest przeżyciem zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dla których spotkania stanowią okazję do chwilowego zwolnienia tempa codzienności, zadumy, refleksji.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

W karnawale same bale

Jak każdego roku, zgodnie z tradycją naszego przedszkola
w styczniu odbył się bal karnawałowy. Dzieci i rodzice wiele dni wcześniej zastanawiali się w jakim stroju wystąpić. Dorośli wykazali się wielką pomysłowością podczas przygotowywania przebrań. Dlatego w dzień balu trudno było rozpoznać naszych milusińskich;
w przedszkolu pląsały królewny, dumnie kroczyli królowie i książęta, spajdermeni, batmani, wróżki, piraci, rycerze…
Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej najpierw bawiły się młodsze dzieci, a potem starsze. Dzieciom dopisywały humory.
Wesołą zabawę prowadzili aktorzy z Białegostoku. Wesołe tańce, korowody, pląsy przerywane były krótkimi przedstawieniami i konkursami. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa dostarczała dzieciom wiele radości. Aby zregenerować siły przedszkolaki udały się na poczęstunek. Nie zabrakło również św. Mikołaja, na którego dzieci czekały
z niecierpliwością. Przedszkolaki wróciły do domu z prezentami - zmęczone, ale zadowolone.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby w życiu każdego dziecka.
Z okazji ich święta przedszkolaki – począwszy od maluszków a skończywszy na starszakach – przygotowały przepiękne występy artystyczne. Nie zabrakło wzruszających wierszy i piosenek oraz tańców. Sześciolatki zaprezentowały gościom Jasełka. Podniosły charakter uroczystości podkreśliła oprawa muzyczna przygotowana przez panią Kasię z rytmiki.
Seniorzy otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki. Oprócz prezentów na gości czekał także słodki poczęstunek. W tym wspaniałym dniu nie zabrakło wspólnych zabaw, konkursów, które sprawiły dużo radości zarówno dzieciom jak i dziadkom.
Najpiękniejszym i najbardziej wzruszającym momentem było składanie życzeń. Wnuki życzyły Babciom i Dziadkom zdrowia, szczęścia, pomyślności, 100 lat życia…
To był piękny dzień, który na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

"Fortepian Fryderyka Chopina wciąż gra –
słuchanie walca Ges – dur op. 70 nr 1"

Dnia 14.01.2011 r. w grupie IV odbyły się zajęcia otwarte. W spotkaniu uczestniczyły dzieci 5 i 6 letnie oraz ich rodzice. Zajęcia prowadziła pani Małgorzata Grabala. Tematem zajęć było poznanie walca
Ges – dur op. 70 nr 1. Celem zajęcia było: kształtowanie umiejętności słuchania muzyki poważnej, określanie jej nastroju i tempa, wyrabianie umiejętności wyrażania przeżyć w formie wypowiedzi plastycznej oraz improwizowania ruchem słyszanej muzyki.
Po wysłuchaniu wiersza pt. „Fryderyk Chopin” i nawiązaniu do wcześniejszych rozmów dotyczących sylwetki wielkiego kompozytora dzieci zapoznały się z walcem Ges – dur. Po jego wysłuchaniu dzieci dzieliły się wrażeniami dotyczącymi utworu, następnie nauczycielka zaprosiła wychowanków do zabawy ruchowej z wykorzystaniem kolorowych chusteczek. Dzieci improwizowały ruchem i gestem słyszaną muzykę. Sprawiło im to dużo radości, chętnie tańczyły posługując się chusteczkami. Po pełnym ekspresji tańcu nauczycielka zaprosiła dzieci do wykonania pracy plastycznej inspirowanej słyszaną muzyką. Pod okiem rodziców i z ich pomocą dzieci wykonały piękne kompozycje zimowe. Podczas wykonywania prac z głośnika płynęły dźwięki muzyki F. Chopina.
Wykonane prace dzieci zabrały do domu na pamiątkę tego pełnego muzyki spotkania.

Zobacz zdjęcia...

...................................................................................................................

Roztańczone przedszkolaki z "Czwórki"

Muzyka i taniec towarzyszą dzieciom w przedszkolu już od najmłodszej grupy. Zajęcia rytmiczne, taneczne mają pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn rozwoju. Poprzez taniec kształtuje się sylwetka oraz takie cechy jak gibkość, zwinność. Muzyka i taniec pozwala również dziecku otworzyć się, ośmiela,
a tym samym ułatwia komunikowanie się z rówieśnikami. W naszym przedszkolu jest wiele dzieci ze szczególnymi zdolnościami i zamiłowaniem do tańca, które być może, zostały rozbudzone w naszej placówce. Dzieci te uczęszczają do różnych klubów tanecznych, odnoszą sukcesy, rozwijają swoje zdolności.
21 stycznia 2011r. o godzinie 17 w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie odbył się pokaz tańca towarzyskiego
w wykonaniu tancerzy ze Sportowego Klubu Tańca Towarzyskiego "PROMENADA". Występy rozpoczęła parada wszystkich tancerzy w rytmie pasodoble. Na parkiecie pojawili się najpierw najmłodsi uczestnicy, za nimi maszerowali nieco starsi tancerze a całość zamykali najstarsi tancerze "Promenady".
Następnie każda grupa taneczna prezentowała się we wspaniałych układach
i choreografiach przygotowanych specjalnie na ten wieczór. Wspaniale prezentowały się dzieci z najmłodszej grupy wiekowej: Julia Drapczyńska, jej brat (absolwent naszego przedszkola), Oliwia Skowrońska - obecnie uczennica
I klasy Szkoły Społecznej i jej partner w tańcu Bartosz Śniadkowski. Ubiegłoroczni absolwenci naszego przedszkola Błażej Alejster, Amelia Ziętek, Karolina Malinowska. Gościnnie zatańczyli na pokazie, prezentując się we wspaniałych układach tanecznych Krzysztof i Wiesława Przekop. Pan Krzysztof, nota bene, jest również absolwentem naszego przedszkola.
Wszyscy bawili się wyśmienicie.
Dzieci z najstarszej grupy w naszym przedszkolu uwielbiają taniec, chcąc rozwijać swoje zainteresowania wybierają różne szkoły tańca. Pani Justyna Bajkowska prowadzi grupę taneczną "Dzieciaczki". Dzieci, wsród których są Julita Piekarska, Ola Poniatowska i Karolina Bogdan tańcem "Szalone kowbojki" zdobyły trzecie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym
w Białymstoku. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz zdjęcia...

....................................................................................................................

„CZARNE I BIAŁE”


Dnia 23.02.2011r. przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl pod tytułem „Czarne i Białe” w wykonaniu aktorów Teatru pod orzełkiem.
W widowisku brał udział Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała. Bohaterowie ci tworzyli książkę o biało-czarnym miasteczku.
Dzieci obejrzały przygody Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki Kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwowały czarno-białe zjawiska. Przedszkolaki poznały perypetie mieszkańców miasta, bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu były płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki.
Mali widzowie z uwagą śledzili losy bohaterów czarno-białego miasteczka. Z radością uczestniczyli w zabawach organizowanych przez aktorów. Gromkimi brawami nagrodzili obejrzany teatrzyk.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

„Przygody Strusia”

10 marca 2011 roku do naszego przedszkola przyjechał Teatr Fraszka, który przedstawił spektakl pt. „Przygody Strusia”. Przedstawienie opowiadało historię Strusia, którym zaopiekował się mały Kurczak. Mimo niecnych zamiarów złodziejaszka Kota i jego pomocnika Barana, głównym bohaterom udało się wyjść cało z opresji. Niesamowite przygody strusia, kwoki, kurczaka, kota, barana i myśliwego bardzo się przedszkolakom podobały. Dzieci oglądały przedstawienie z ogromnym zainteresowaniem, na wielu buziach malował się uśmiech. Ta barwna historia, której bohaterami były zwierzęta ukazała jak ważne są w życiu przyjaźń, akceptacja oraz tolerancja. Mamy nadzieję, że to przesłanie zapadnie dzieciom głęboko w pamięć.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

ŚWIETO WIOSNY


Przy dźwiękach utworu „Cztery pory roku – wiosna” A. Vivaldiego ubrane w zielone stroje przedszkolaki wraz z opiekunami zjawiły się
w wiosennie udekorowanej sali. Tam czekały już panie prowadzące uroczystość: Małgorzata Grabala i Katarzyna Nikolopoulou i ich maskotki: bocian Kajtek
i Żabka.
Dzieci z wszystkich grup zaprezentowały ciekawy program artystyczny: wiosenne piosenki, wiersze oraz tańce. Chętne dzieci improwizowały ruchem słyszaną muzykę poważną posługując się zwiewnymi chusteczkami. Z zapartym tchem widzowie śledzili akcję przedstawienia pt. „Paziowie Wiosny” przygotowanego przez jedna z grup.
Zwieńczeniem radosnej atmosfery był pożegnalny taniec z Marzanną – słomianą kukłą symbolizującą w ludowej tradycji zimę. Dzieci wraz
z nauczycielkami i w towarzystwie słomianej panny wybrały się do ogrodu przedszkolnego, gdzie Marzannę strawiły płomienie. Następnie dzieci wyruszyły na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

Wycieczka do szkoły

Niedługo 6 - latki z naszego przedszkola pójdą do szkoły. Są bardzo ciekawe
a jednocześnie bardzo podekscytowane. Dlatego też z myślą o nich zorganizowano wycieczkę do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Augustowie. Nauczycielki klasy pierwszej p. Bożena i p. Elżbieta przygotowały
i poprowadziły lekcję, której temat brzmiał, „Kim będę w przyszłości - poznajemy różne zawody". Dzieci rozwiązywały zagadki, rebusy, pracowały siedząc w "prawdziwych" ławkach. Przedszkolaki miały okazję poznać wygląd klasy i innych pomieszczeń szkoły; wzorowo dostrzegły różnice między klasą
a salą przedszkolną. Z uwagą obserwowały też metody pracy pani prowadzącej lekcję oraz zachowanie dzieci z I klasy. Dzieci bardzo cieszyły się z wycieczki, zwłaszcza, że mogły również odwiedzić swojego kolegę z przedszkola, który jest już w klasie I. Norbert jest wzorowym uczniem i radzi sobie doskonale. Myślę, że wycieczka jest dobrym sposobem na zniwelowanie stresu szkolnego.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

Wycieczka do Straży Pożarnej

W maju dzieci z grupy 4, 4-5, 5-6 i 6-latków uczestniczyły z opiekunkami w wycieczce do Państwowej Straż Pożarnej w Augustowie. Po przybyciu do jednostki czekało na dzieci wiele atrakcji.
Strażacy pokazali dzieciom samochody i urządzenia niezbędne do akcji gaśniczych. Dzieci miały możliwość ubioru w strój strażacki, siedziały również za kierownicą samochodu strażackiego.
Wychowankowie zostali również zaproszeni do dyspozytorni, gdzie strażak – dyspozytor przyjmuje zgłoszenia o nagłych wypadkach i pożarach.
Dzieci były bardzo zainteresowane urządzeniami, które się tam znajdowały.
Największą atrakcją dla dzieci okazała się możliwość użycia prawdziwego węża strażackiego na placu. Każde dziecko z trudem trzymało podłączonego do wody węża i kierowało strumień wody tworząc fontannę.
Z żalem pożegnaliśmy strażaków, dziękując im za wspaniałe wrażenia i gościnność.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

Z wizytą w bibliotece i muzeum

W tym roku wszystkie dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Bibliotekę.
26 maja 2011r. grupa 4-5latków wzięła udział w wycieczce do Biblioteki.
W Bibliotece wszystkie dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega wypożyczanie książek i jak należy dbać o książki. Ponadto, dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „Pan Kuleczka i przyjaciele”, podczas których dzieci słuchały fragmentów bajek czytanych przez panią bibliotekarkę, oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych.
Po wizycie w Bibliotece, odwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Augustowskiej, w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat naszego miasta Augustowa. W muzeum mieliśmy okazję oglądać przedmioty, których używano w dawnych czasach.
Wycieczka do biblioteki i Muzeum wiele nas nauczyła. Ten dzień zapamiętamy na długo.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

Wesoła matematyka czyli rozwijanie sprawności matematycznej przez zabawę

Proponowane poniżej zabawy zaczerpnięte zostały z książki Di Hodges „Gdy dzieci się nudzą – 500 zabaw dla dzieci w każdym wieku”.
Zabawy dla dzieci 3 – 4 letnich:
1. Sortowanie spinaczy – prosta zabawa polegająca na identyfikacji kolorów.
Pomoce: plastikowe, różnokolorowe spinacze do bielizny, pojemniki po lodach
Przypinamy na krawędzi każdego pojemnika spinacz w innym kolorze. Dzieci mają teraz posortować spinacze wg kolorów, wkładając je do odpowiednich pojemników. Po zakończeniu pokaż im, jak przypina się spinacze na krawędzi pojemnika. Później pomóż dzieciom policzyć, w którym pudełku jest najwięcej spinaczy.
2. Wedkowanie magnesem – ćwiczenie liczenia i porównywania rozmiarów
Pomoce: linijka lub krótka listewka, magnes, kolorowy karton, sznurek, spinacze do papieru, nożyczki
Robimy z kartonu rybki o różnych kształtach, rozmiarach i barwach. Każdej przypinamy przy pyszczku spinacz do papieru. Robimy wędkę z linijki, sznurka i magnesu. Duże pudło tekturowe lub kilka poduszek może stać się łodzią rybacką.
Podczas łowienia ryb zachęć dzieci, aby opowiadały o tym, co złowiły, pokazywały rybki różnego koloru, rybę największą i najmniejszą. Rozmawiajcie o kolorach i nie żałujcie sobie liczenia.
3. Garaże – sortowanie przedmiotów wg wielkości
Pomoce: samochodziki różnej wielkości, pudełka różnej wielkości
Dobieramy wielkością pudełka do samochodów-zabawek albo wycinamy w większym pudełku otwory różnych rozmiarów.
Dzieci będą się świetnie bawiły, wjeżdżając samochodami do odpowiednich garaży. Niech poustawiają samochody od najmniejszego do największego. Spróbujcie też policzyć wszystkie samochody.
4. Obrysowanki – zabawa na porównywanie
Pomoce: zestaw małych przedmiotów, np.: ołówek, łyżka, śrubokręt, nożyczki, guziki, klocki itp.; duży karton; pojemnik lub pudełko na przedmioty; kolorowe pisaki lub kredki ołówkowe
Obrysowujemy przedmioty na kartonie – jeśli są kolorowe, to w odpowiednim kolorze. Wkładamy je do pojemnika. Dzieci mają za zadanie dopasować przedmioty do obrysów. Zadawaj im pytania dotyczące koloru, materiału z jakiego zostały wykonane, pytaj o ilość. Póżniej można sprawdzić, ile czasu dzieci potrzebują na dopasowanie przedmiotów lub wyznaczyć im czas za pomocą minutnika.
Zabawy dla dzieci 5 – 6 letnich:
1. Liczenie spinaczy – gra wspomagająca uczenie się liczebników
Pomoce: 10 kwadratowych kawałków kartonu o rozmiarach 12x12 cm, flamastry, spinacze do papieru lub do bielizny
Numerujemy kwadratowe kartoniki od 1 do 10. Na każdym z nich rysujemy odpowiednią liczbę kropek, aby dzieci nie znające cyfr mogły je policzyć.
Niech dzieci przyczepią do każdego z kartoników odpowiednią liczbę spinaczy. Sprawdź, czy zrobiły to prawidłowo. Ze starszymi dziećmi można się w to bawić do 20 i wyżej.
2. Straszne trójki – prosta gra dla całej rodziny
Pomoce: dwie kostki do gry, papier i ołówek
Najpierw trzeba wskazać osobę, która będzie zapisywała wyniki. Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do 50 (lub innej ustalonej liczby) punktów.
Gracze kolejno rzucają obiema kostkami na raz i zdobywają punkty tylko wtedy, gdy obiema wyrzucą tę samą liczbę. W takim przypadku zapisuje im się 5 punktów – z wyjątkiem wyrzucenia dwóch „szóstek”, które zdobywają 25 punktów oraz dwóch „trójek”, które anulują cały dotychczasowy dorobek gracza.
3. Parzyste, nieparzyste
Pomoce: papier do zapisywania wyników
Gra dla dwóch graczy.
Zaciskamy razem z dziećmi prawe dłonie. Odliczamy razem do trzech i na „trzy” każda osoba wystawia jeden lub dwa palce. W momencie wystawiania palców raz jeden, raz drugi gracz mówi: „Parzyste!” lub „Nieparzyste!”. Jeśli obaj gracze wystawią po jednym lub po dwa palce, mamy „parzyste”; jeśli jeden wystawi jeden palec, a drugi dwa – „nieparzyste”.
Prawidłowa odpowiedź oznacza uzyskanie punktu i prawo zabrania głosu w następnej kolejce. Po nieprawidłowej odpowiedzi prawo wypowiadania się w następnej kolejce uzyskuje przeciwnik. Przed rozpoczęciem gry należy określić jej granice czasowe lub punktowe.
To tylko kilka pomysłów na wspólną zabawę, która nie tylko wspomaga rozwijanie sprawności matematycznej, ale równocześnie pomaga budować lepsze wzajemne kontakty, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju dziecka.

......................................................................................................................

VIII edycja Miejskiego Turnieju Zdrowia

W dniu 20 maja w sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie odbyła się VIII edycja Miejskiego Turnieju Zdrowia pod hasłem „Jesteśmy częścią przyrody – dbamy o naszą planetę”. Organizatorem turnieju było Przedszkole nr 1 w Augustowie.Głównym celem imprezy było propagowanie czynnych postaw w zakresie poszanowania przyrody, jak również poszerzanie wiedzy na temat ochrony środowiska oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

W turnieju uczestniczyły dzieci 6-letnie z augustowskich przedszkoli i oddziałów „0” przy szkołach podstawowych. Z każdej placówki wytypowano 6 osobowy zespół – 3 osoby do konkurencji sportowych oraz 3 osoby do konkursu plastycznego. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy 6-latków pod opieką p. A. Sobolewskiej. Pozostałe dzieci z grupy miały za zadanie dopingować swoich reprezentantów poprzez wymyślony przez siebie okrzyk, jak również za pomocą akcesoriów przygotowanych przez siebie specjalnie na tę okazję.

Turniej składał się z kilku etapów. W pierwszym dzieci z poszczególnych przedszkoli miały zaprezentować okrzyk dotyczący ochrony przyrody. Następnie odbył się quiz, również skierowany do wszystkich dzieci z każdej grupy 6-latków, podczas którego dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat ochrony środowiska na naszej planecie. W kolejnym etapie odbyły się konkurencje sportowe, a w międzyczasie konkurs na plakat o tematyce związanej z ochroną przyrody.

Na zakończenie odbyło się odczytanie wyników, a następnie wręczenie nagród oraz dyplomów uczestnictwa dla każdej placówki.

Udział w imprezach tego typu ma ogromne znaczenie wychowawcze w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas przygotowań i w trakcie trwania konkursu dzieci kształtują umiejętność współdziałania. Konieczność podporządkowania się regułom, zasadom wyrabia dyscyplinę, poczucie solidarności i współodpowiedzialności. Poza tym to doskonała zabawa dla wszystkich dzieci, która integruje całą grupę.

Zobacz zdjęcia...

......................................................................................................................

 

 

Dane teleadresowe

Przedszkole nr 4 w Augustowie ul. Kilińskiego 10a
16-300 Augustów woj. podlaskie telefon/fax /87/ 643-25-82 email:p4a@op.pl