Spotkania z Rodzicami

Na początku września Pani Dyrektor naszego przedszkola oraz nauczyciele poszczególnych grup mieli przyjemność spotkać się ze wszystkimi Rodzicami Przedszkolaków. Spotkania dotyczyły następujących zagadnień:

1. Zapoznanie Rodziców z PROGRAMEM WYCHOWAWCZYM, PLANEM WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI, ROCZNYM PROGRAMEM ROZWOJU PRZEDSZKOLA, a także z TERMINARZEM IMPREZ I UROCZYSTOŚCI. W młodszych grupach – zapoznanie Rodziców z Programem adaptacyjnym – „Dziecko w przedszkolu”.

2. Zapoznanie Rodziców ze Statutem Przedszkola nr 4 w Augustowie oraz z Koncepcją Pracy Przedszkola.

3. Zapoznanie Rodziców z wybranym wariantem ubezpieczenia.

4. Omówienie znaczenia i zakresu działania Rady Rodziców.

5. Przedstawienie Rodzicom rozkładu dnia w poszczególnych grupach.
6. Poruszenie zagadnień związanych z pracą, jaka będzie prowadzona z Dziećmi w tym roku.

7. Omówienie kwestii opłat za przedszkole oraz zapoznanie z ofertą zajęć dodatkowych (religia, logopedia).

8. Wybory Rady Oddziałowej.

9. W starszych grupach – przybliżenie zagadnienia gotowości szkolnej oraz zwrócenie uwagi Rodziców na sposób, w jaki będzie wykonywana diagnoza a także przekazywana informacja na temat rozwoju dziecka.

10. Zapoznanie Rodziców z realizowanymi w poszczególnych grupach programami dodatkowymi – np. Programem Bezpieczny Przedszkolak
11. Rozmowa na temat książek pomocniczych i kart pracy, z których Dzieci będą w tym roku korzystały.

12. Sprawy różne.

 

Dodatkowo w zebraniu z Rodzicami w grupie I oprócz pani Dyrektor 
i Wychowawczyń grupy – p. Małgosi i p. Basi – uczestniczyła także pani psycholog Alicja Klebanowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Augustowie.

Podczas pogadanki p. psycholog przybliżyła przybyłym na zebranie Rodzicom problem, jaki mają niektóre dzieci, z adaptacją do przedszkola, w ciągu pierwszych tygodni pobytu 
w placówce. Wyraziła zrozumienie dla obaw rodziców oraz pytań, jakie w związku z tym mają. Na podstawie prostego schematu przedstawiła sposoby na umożliwienie dziecku „łagodnego” startu w grupie rówieśniczej oraz możliwie najmniej bolesnego rozstania się 
z rodzicami.

Pani psycholog zwróciła szczególną uwagę na wspomaganie dziecka 
w budowaniu pozytywnego obrazu siebie, ukazywaniu jego mocnych stron, co sprzyja 
w osiąganiu przez dziecko sukcesów.

Rodzice byli bardzo zainteresowani tym tematem, przytaczali konkretne sytuacje 
i przykłady zachowań dzieci, prosili o rady lub potwierdzenie, że ich postępowanie 
z dzieckiem jest słuszne i właściwe.


Wszystkim Rodzicom naszych Przedszkolaków dziękujemy za tak liczne przybycie.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do Opery i Filharmonii Podlaskiej

Dnia 8 września 2013 roku pracownicy naszego przedszkola mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Na deskach tej opery wystawiany był musical Andrew Llojda Webbera „Upiór w operze” – uznawany za najpiękniejszy musical, jaki kiedykolwiek powstał.

Tworzy go – porywająca fabuła, wspaniałe kreacje aktorskie, ale przede wszystkim niezwykła muzyka – połączenie muzyki klasycznej z niezwykle dynamiczną muzyką rockową. Rozmach spektaklu był imponujący. Wspaniałe dekoracje, kostiumy, kunszt aktorki i wokalny artystów z Teatru muzycznego Roma i Białostockiej Orkiestry Symfonicznej na długo pozostanie 
w naszej pamięci.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Sałatka owocowa Starszaków

Wraz z początkiem roku szkolnego dzieci z najstarszej grupy popisały się niezwykłą pracowitością. Postanowiły wspólnie z p. Iwonką przygotować zdrową sałatkę owocową. Zajęcie to związane było z tematyką kompleksową i dojrzewaniem owoców o tej porze roku.

Zajęcia miały charakter koleżeński, ponieważ uczestniczyły w nich p. Beata (wychowawczyni grupy II) i praktykantka - p. Iza. Dzieci wykazały się znajomością owoców, umiały je nazwać – rozpoznając je po wyglądzie oraz za pomocą dotyku, określały, które z nich to owoce krajowe, a które egzotyczne, nazywały drzewa owocowe.

Starszaki, z pomocą wychowawczyni i praktykantki, kroiły i mieszały przyniesione przez siebie owoce. Sałatka udała się wspaniale. Dzieci były zachwycone efektem swojej pracy 
i z apetytem zajadały pyszną i kolorową porcję witamin.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do Nadleśnictwa w Żylinach

16 września dzieci z grupy 5-6latków wzięły udział w wycieczce do Nadleśnictwa

w Żylinach. Celem tej wycieczki było rozwijanie zdolności twórczego poznawania otoczenia przyrodniczego; zachęcanie - poprzez twórcze i wielozmysłowe zabawy – do świadomej obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie wraz z nadchodzącą jesienią. Naszym celem była również integracja dzieci, rodziców i wychowawców grupy podczas wspólnych zabaw badawczych i przy ognisku.

Dzieci chętnie brały udział w zabawach badawczo-przyrodniczych, zwłaszcza, że mogły się wykazać indywidualną aktywnością – poprzez obserwowanie, badanie i odkrywanie. W tym celu mogły używać lupy oraz specjalnie przygotowanych do zabaw „łapipałeczek”. 
Dzieci, wraz z wychowawczyniami, badały także wodę z leśnego źródełka, za pomocą papierków lakmusowych. Wszystkie zabawy przebiegały przy aktywnym udziale rodziców, którzy wspierali swoje pociechy i razem z nimi podejmowali każde działanie.

Na terenie ogrodu botanicznego, gdzie odbywały się zabawy, znajduje się także ścieżka edukacyjna. W czasie jej zwiedzania dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek 
z „życia lasu”, mogły poznać go z bliska, dotknąć, doświadczyć.

Po zabawach był czas na odpoczynek przy ognisku, wspólne pieczenie kiełbasek 
i integrowanie się.

Zabawy badawczo-przyrodnicze organizowane w naturalnym środowisku były dla dzieci nową, niezwykłą przygodą. Dzieci w obecności rodziców były śmielsze, radosne, podekscytowane. Rozpierała je ciekawość i chęć poznawania. Rodzice również byli zadowoleni, gdyż mogli obserwować dzieci wśród rówieśników, podczas zabaw, jak również poznać metody pracy i formy zajęć prowadzonych w przedszkolu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Jesienny spacer Smerfów

25 września dzieci z grupy „Smerfów”, czyli 3-4latki wraz z paniami pracującymi w tej grupie - p. Beatką, p. Krysią i p. Janinką wybrały się do parku miejskiego na wycieczkę pod hasłem „Poznajemy nasze miasto”.

Podczas wycieczki dzieci miały sposobność zobaczyć budynek poczty, Centrum Informacji Turystycznej, podziwiały Kolumnę Króla Zygmunta Augusta – założyciela naszego miasta oraz pomnik walczących podczas wojny o niepodległość.

W związku z tym, że pogoda dopisała wychowawczyni zorganizowała dzieciom jeszcze dodatkową atrakcję, którą była zabawa tropiąca. Przedszkolaki podczas niej odnalazły herb Augustowa, zapoznały się także z planem miasta. Ponadto w parku dzieci obserwowały kolory i kształty jesiennych liści.

Po powrocie do przedszkola dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Święto Pieczonego Ziemniaka w Żarnowie

25 września dzieci 4-5letnie wraz z p. Agnieszką i p. Dyrektor uczestniczyły w wycieczce do stadniny koni w Żarnowie, w ramach Święta Pieczonego Ziemniaka. W wycieczce brali udział także rodzice dzieci.

Z zaproponowanych atrakcji dzieci i rodzice wybrali przejazd bryczkami do okolicznego lasu, indywidualną jazdę konną oraz ognisko z pieczonymi kiełbaskami 
i ziemniakami. Pogoda w tym dniu wyjątkowo dopisała.

Przed wspólnym ogniskiem dzieci bawiły się wesoło na trawie – urządzały wyścigi, bawiły się w chowanego, a także zwiedzały z rodzicami stadninę oraz korzystały z licznych atrakcyjnych sprzętów znajdujących się na placu zabaw.

Podczas wspólnego posiłku uczestnicy wycieczki mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować się. Pieczone ziemniaki bardzo smakowały dzieciom.

Ta jesienna wyprawa z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, którzy zadowoleni i weseli bezpiecznie wrócili do przedszkola.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia adaptacyjne

Od połowy września panie z grupy I (3latki) rozpoczęły zajęcia adaptacyjne

w ramach Programu Adaptacyjnego „Dziecko w Przedszkolu”.

Prawidłowe i fachowe kierowanie dzieckiem pozwala na stymulację jego rozwoju. Wprowadzenie dziecka w złożony świat, ułatwienie poznania go 
i ukazania możliwości współtworzenia w nim czegoś nowego jest wyznacznikiem współczesnej edukacji. Tej fachowości i wspierania w trudnym procesie wychowawczo-dydaktycznym oczekują rodzice, a przedszkole jest pierwszą placówką, która wspiera ich 
w tym.

Program adaptacyjny powstał w trosce o każde dziecko przekraczające próg naszego przedszkola.

Zapraszamy Rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi podczas zajęć adaptacyjnych.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Spotkanie z pisarką

4 października sześciolatki z naszego przedszkola, wraz z p. Iwoną, wyruszyły na spotkanie z autorką książek dla dzieci, pisarką panią Agnieszką Frączek.

Mimo deszczowej pogody nasze starszaki, a także inne dzieci z augustowskich przedszkoli, przybyły do Osiedlowego Domu Kultury.

Dzieci były zachwycone, kiedy autorka z pasją i wielkim poczuciem humoru opowiadała o książkach napisanych przez siebie – np. „Kanapka i innych wierszy kapka”, „Katastrofy czyli o kotach strofy”. Poetka sama recytowała zebranej widowni niektóre swoje wiersze.

Najciekawszym momentem spotkania było pokazanie dzieciom drogi, jaką musi przebyć książka od pomysłu do czytelnika. Chętne dzieci kolejno wcielały się 
w osoby odpowiedzialne za jej powstanie – autora, ilustratora, redaktora, itd.

Po ciekawym i pełnym humoru spotkaniu autorka z chęcią rozdawała dzieciom autografy.

 

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczkę do Teatru Lalek w Białymstoku

8 października dzieci ze starszych grup naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalek w Białymstoku. Celem wycieczki do było rozbudzenie u dzieci zainteresowań sztuką teatralną, poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami, obejrzenie scenografii, poznanie zasad zachowania się w teatrze.

Dzieci obejrzały spektakl pt. „Bazyliszek”. Czekając na widowisko przedszkolaki dowiedziały się, kim jest Bazyliszek, poznały jego historię – rodzi się raz na 100 lat z jajka zniesionego przez koguta... Tak właśnie zdarzyło się 
w bajce Białostockiego Teatru Lalek. Zwyczajny kogut znosi zupełnie niezwyczajne jajko. I co się stało? Kogut nie dojrzał jeszcze do bycia ojcem. Wyniknęły z tego same przezabawne sytuacje i przygody.

Dzieci miały okazję zobaczyć prostą, ale niezwykle pomysłową scenografię. Dopełnieniem były piękne, wielobarwne stroje, które nadawały postaciom baśniowy charakter. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły snujące się ze sceny wielobarwne obłoki dymu oraz komputerowe animacje świetlne.

Wszyscy oglądali bajkę z wielkim zaciekawieniem i oczekiwaniem na szczęśliwe zakończenie przygód Bazyliszka. Występ nagrodzono gromkimi brawami.

Wycieczka do Białegostoku okazała się bardzo udana. Dostarczyła dzieciom wielu przeżyć, emocji, zadowolenia oraz doświadczeń.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

„Jesienne zabawy z rodzicami”

 

22 października pani Beata zaprosiła rodziców dzieci 3-4letnich na zajęcia otwarte pod hasłem „Jesienne zabawy z rodzicami”. Podczas wspólnej zabawy rodzice mieli okazję przekonać się, jak wiele wiadomości o otaczającym świecie nabyły dzieci w przedszkolu – określały kolor jesiennych liści, nazywały drzewa, z których pochodzą, rozpoznawały dary jesieni po ich kształcie, rozwiązywały zagadki, przeliczały i tworzyły zbiory. Wychowawczyni angażowała rodziców w zajęcia poprzez wspólne zabawy oraz czytanie zagadek, które wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Dzieci zaprezentowały rodzicom także wesoły taniec z pomponami, w przygotowanie którego włożyły wiele serca. Następnie wychowawczyni zaprosiła wszystkich uczestników zajęć do pracy plastycznej – malowanie jesiennych drzew farbami plakatowymi. Powstałe piękne prace dzieci zabrały na pamiątkę do domu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Teatrzyk pt. „Szukam przyjaciela”

22 października w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. „Szukam przyjaciela” w wykonaniu aktorów Teatru Conieco z Białegostoku. Historią, która urzeka dzieci, była wyprawa małego stracha na wróble o imieniu Straszek, który wyruszył w poszukiwaniu przyjaciela. Bohater spotkał różne postacie – wróbla, lisa oraz ludzi bardzo zajętych sobą - fana gier komputerowych, modnisię, zabieganą mamę. Kiedy stracił już nadzieję niespodziewanie spotkał go mały chłopiec – Staszek. Obaj chłopcy – Straszek i Staszek zaprzyjaźnili się, mimo różnic znaleźli wiele wspólnego. Gdy Staszek zgubił się strach na wróble pomógł mu i odprowadził przyjaciela do domu. W nagrodę, gdy Straszek wrócił na swoje pole Dobra Wróżka obdarowała go prawdziwym sercem i zamieniła w chłopca. Dzięki tej opowieści przedszkolaki dowiedziały się, że dobre serce zawsze zostaje nagrodzone.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wizyta policjanta

29 października, na zaproszenie p. Beaty, dzieci z naszego przedszkola odwiedził pan Paweł Jakubiak, podkomisarz z Komendy Powiatowej Policji

w Augustowie.

Nasz gość zaprezentował dzieciom mundur i wyposażenie policjanta, omówił dokładnie wygląd i znaczenie dokumentów policyjnych – identyfikatora 
i legitymacji służbowej. Dzieci z uwagą słuchały rad policjanta na temat bezpieczeństwa na drodze oraz tego, co należy zrobić w przypadku zagubienia się lub niebezpieczeństwa.

Starszaki miały okazję wykazać się znajomością części wyposażenia policyjnego oraz numerów alarmowych. Największe zainteresowanie przedszkolaków wzbudziła odpowiedź na pytanie „Co należy zrobić, aby zostać policjantem?”.

Na zakończenie spotkania dzieci wraz z wychowawczyniami wręczyły gościowi pamiątkowy obrazek oraz podziękowanie za wizytę w przedszkolu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wróżby andrzejkowe

W naszym przedszkolu kontynuowany jest zwyczaj zabaw i wróżb andrzejkowych. W czasie wspólnych zabaw i konkursów dzieci poznają tradycyjne wróżby – lanie wosku, losowanie imion przyszłych sympatii oraz nowe, przygotowane przez nauczycielki - pobudzające wyobraźnię i pomagające dzieciom w odkrywaniu ich talentów. Wychowawczynie starają się w tym dniu angażować zwłaszcza dzieci nieśmiałe. Wspólna, wesoła zabawa jest wspaniałą okazją do integrowania się dzieci w grupie.

W tym roku starsze przedszkolaki przebrały się w piękne karnawałowe stroje, co dodatkowo wprowadziło dzieci w niezwykły nastrój.

Po skupionych i uśmiechniętych buziach widać, że wszystkie przedszkolaki bawiły się wesoło.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Drodzy Rodzice i Opiekunowie

W trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych systematycznie prowadzimy w przedszkolu zabawy i zajęcia, których celem jest propagowanie wśród dzieci przestrzegania zasad uczestniczenia w ruchu drogowym i właściwego zachowania się

w środkach transportu.

W naszym przedszkolu nauczyciele, zwłaszcza w starszych grupach, prowadzą zajęcia dotyczące bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym realizując założenia programu profilaktycznego „Bezpieczny przedszkolak”. Program ten powstał kilka lat temu we współpracy Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu 
w Białymstoku
Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku i od tego czasu zyskał sobie szerokie uznanie społeczne.

Podczas tych zajęć dzieci w przystępny sposób dowiadują się, iż każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego – jako pieszy, pasażer lub kierowca. Dzieci same doświadczają, zwłaszcza podczas zabaw ruchowych, po co zostały ustalone te zasady. Wymieniają zagrożenia oraz konsekwencje, jakie wynikają z nieprzestrzegania reguł kodeksu drogowego. Przedszkolaki poznają wiersze i piosenki, dzięki którym utrwalają swoją wiedzę dotyczącą na przykład przechodzenia na drugą stronę jezdni.

Co roku wychowawczynie organizują spotkania dzieci 
z policjantem
. W tym roku szkolnym zaproszony gość, pan podkomisarz Paweł Jakubiak z Komendy Powiatowej Policji 
w Augustowie, odwiedził nas 29 października. Podczas takich spotkań dzieci poznają ubiór i wyposażenie policjanta. Dowiadują się 
o ważności roli policji w naszym środowisku. Uczą się, jak należy postąpić w przypadku zagubienia i że w razie niebezpieczeństwa mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, jako osoby zaufania społecznego. Nasze przedszkolaki miały okazję pochwalić się przed gościem swoją wiedzą i znajomością numerów alarmowych.

Podczas organizowanych przez wychowawczynie spacerów 
i wycieczek, pieszych i autokarowych
, dzieci poznają nie tylko nasze piękne miasto i najbliższą okolicę, ale także mają okazję do utrwalenia swojej wiedzy dotyczącej zasad ruchu drogowego i zastosowania jej w praktyce.

Dlatego też zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą, abyście przypominali swoim dzieciom zasady ruchu drogowego, a zwłaszcza tę, że na drugą stronę jezdni można przechodzić WYŁĄCZNIE PO PASACH DLA PIESZYCH. Jest to bardzo ważne, gdyż pamięć dzieci jest zawodna, a jak wskazują policyjne dane statystyczne wiele dzieci ginie na drogach, lub zostaje rannych z powodu nieuwagi dorosłych oraz nieprzestrzegania lub lekceważenia zasad ruchu drogowego.

Nam również bardzo zależy na Państwa dzieciach i ich bezpieczeństwie!

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

I POWIATOWY KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

IM. PŁK. JÓZEFA KIERNESA

Dnia 8 listopada dzieci z grup pięciolatków i sześciolatków pod opieką pań Ewy Matuk i Renaty Suszyńskiej wzięły udział w niezwykle poważnym wydarzeniu – I Konkursie Piosenki Patriotycznej, który odbył się w Kinie „Iskra”.

Celem konkursu było przypomnienie polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej.

W konkursie wystąpiliśmy w najmłodszej kategorii wiekowej prezentując dwie piosenki: „Nasze Podlasie” – dzieci 5letnie i „To co ważne – blisko masz” – 6latki.

Dzieci były nieco onieśmielone nowym miejscem, światłami reflektorów, mikrofonami, mimo to stanęły na wysokości zadania i pięknie zaśpiewały przygotowane utwory.

Nasz występ bardzo spodobał się publiczności, występ dzieci został nagrodzony burzą oklasków. Jurorzy również docenili zaangażowanie najmłodszych uczestników – dzieci zostały wyróżnione i otrzymały słodkie nagrody.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Pasowanie na przedszkolaka

Dnia 25 listopada dzieci z grupy I (krasnoludki) i ich rodzice spotkali się w pięknie ozdobionej sali gimnastycznej. Tego dnia odbyła się uroczystość przyjęcia dzieci 3letnich w poczet prawdziwych przedszkolaków, czyli „Pasowanie na przedszkolaka”. Tradycyjnie w uroczystej gali uczestniczyły starszaki z bardzo bogatym programem artystycznym. Najstarsza grupa przygotowała dla swoich młodszych kolegów piękne tańce, wiersze i piosenki. Po tej prezentacji swój program przedstawiły „krasnoludki”. Przy akompaniamencie pianina, na którym grała pani Kasia Nikolopoulu, dzieci śpiewały piosenki poznane w przedszkolu, tańczyły tańce i recytowały wiersze. Każdy występ był nagradzany przez przybyłych gości gromkimi brawami.

Przełomowym punktem programu było symboliczne pasowanie maluszków przez panią dyrektor. Dzieci przechodziły przez pięknie ozdobioną bramę, a zaczarowana kredka zamieniała maluszki w pełnoprawnych przedszkolaków. Na dzieci czekały niespodzianki – pluszowe kredki i piękne albumy ze zdjęciami i dyplomami wręczane przez wychowawczynie – panią Basię Wasilewską i panią Małgosię Grabala. Po zakończonych występach dzieci i rodzice udali się na słodki poczęstunek do sali „krasnoludków”.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do muzeum

W trzecim tygodniu listopada 2013 r. zgodnie z tematyką kompleksową „Mali artyści” dzieci z grupy starszaków wybrały się do Muzeum Ziemi Augustowskiej.

Wycieczka okazała się nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzieci były w takim miejscu po raz pierwszy. Miały możliwość zobaczenia na „własne oczy”, a nie tylko z opowiadań i bajek, jak się żyło kiedyś oraz porównać to co zobaczyły z własnymi doświadczeniami. Mogły same wyciągnąć konstruktywne wnioski nam temat przemian, jakie zaszły w życiu codziennym człowieka dzięki wynalazkom i zdobyczom cywilizacji.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia otwarte w gr. V

Dnia 14 listopada pani Iwona zaprosiła rodziców dzieci z najstarszej grupy na zajęcia otwarte.

Dzieci były bardzo zainteresowane przebiegiem zajęć. Chętnie, jak przystało na starszaki, zgłaszały się do odpowiedzi. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania rodzicom umiejętności uważnego słuchania utworów literackich, dokonywania analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej. Dzieci wykazały się też pomysłowością, a nawet zwinnością – zwłaszcza podczas zabawy w kolorowy deszcz.

Przybyli, na zaproszenie wychowawczyni, rodzice mogli zaobserwować swoje dzieci – ich zachowanie, talenty i umiejętności.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Mikołajki

6 grudnia, jak co roku, obchodziliśmy Mikołajki. Dzieci, zgromadzone na sali gimnastycznej, zaśpiewały piosenki, zatańczyły i zaprezentowały wiersze

o Mikołaju. Pod piękną choinką odnalazły schowane prezenty – słodkości. Nasze przedszkolaki odwiedził także prawdziwy św. Mikołaj, który częstował dzieci lizakami i cukierkami. To był wesoły i niezapomniany dzień.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Bajkowa szopka

3 XII 2013 r. odwiedził nas „Teatr pod orzełkiem” ze spektaklem „Bajkowa szopka”. Był to świąteczny spektakl z piękną scenografią, w sam raz na wigilijny czas. Przedstawienie nawiązywało do tradycji papierowych szopek,

a postaci znane dzieciom z jasełek przeplatały się z bohaterami ulubionych bajek. Opowieść niosła ze sobą ważne przesłanie – każdy, nawet czarny charakter z bajki może stać się dobrym, jeśli tego bardzo pragnie.

Przedstawienie oczarowało wszystkich widzów, a wspólne śpiewanie kolęd wprowadziło dzieci we wspaniały, bożonarodzeniowy nastrój.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Teatrzyk „Baśni i bajek nieco”

Uczestnicząc w przedstawieniach teatralnych, również jako widz, dziecko wczuwa się w postaci głównych bohaterów, odczuwa ich radości i smutki. Uczy się odróżniać dobro od zła, kształtuje swój system wartości oraz wrażliwość. Kształtuje w sobie umiejętność interpretowania odczuć innych ludzi.

Teatr rozwija w dzieciach także poczucie estetyki i potrzebę obcowania ze sztuką. Dlatego też do naszego przedszkola zapraszamy teatry ze spektaklami adresowanymi do najmłodszych widzów.

11 grudnia odbyło się przedstawienie pt. „Baśni i bajek nieco” autorstwa 
i w wykonaniu artystów Teatru Conieco. Był to wyjątkowy spektakl, ponieważ aktorzy posługiwali się wyłącznie marionetkami i specjalnie dobraną muzyką. Dzieci oglądały trzy bajki – „Nowe szaty króla” – która przestrzegała dzieci przed próżnością, „Czerwony Kapturek” – podczas którego dzieci śmiały się serdecznie oglądając wesołe perypetie bohaterki oraz „Dziewczynkę 
z zapałkami” – która to bajka głęboko poruszyła dzieci.

Po zakończeniu spektaklu dzieci podziękowały aktorom gromkimi brawami, a w salach chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do szkoły

Nasze przedszkole systematycznie współpracuje ze szkołami podstawowymi.

13 grudnia 2013 r. sześciolatki został zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 3 na zajęcia zorganizowane w szkolnej bibliotece. Dzieci bardzo przeżywały tę wizytę, ponieważ za kilka miesięcy przekroczą szkolne mury już w roli uczniów.

Za szkolnymi murami dzieci bardzo miło powitała pani Małgorzata Głowacka, która zaprowadziła przedszkolaki do biblioteki. Czekali już tam uczniowie klasy III, którzy pięknie czytali oraz recytowali z pamięci wiersze Jana Brzechwy. Wśród uczniów rozpoznaliśmy absolwentów naszego przedszkola.

Pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po bibliotece, pokazała czytelnię, była także wspaniałym przewodnikiem przedszkolaków po całej szkolne.

Szkoła zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Jest bardzo duża 
i przestronna. W holu starszaki podziwiały wystawę szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów.

W czasie przerwy przedszkolaki poznały wielu absolwentów naszego przedszkola, którzy chętnie opowiadali o swojej szkole. Dzięki tej wycieczce dzieci przełamały lęk związany ze zmianą otoczenia, przekonały się, że szkoła 
i nowi koledzy czekają na nie z otwartymi ramionami.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia otwarte w gr. III

Dnia 17 grudnia 2013 r. pani Agnieszka zaprosiła dzieci

i rodziców na zajęcia otwarte pod hasłem „Przygotowuję się do świąt”.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą aktywnością podczas wspólnych zabaw 
i zajęć o charakterze zadaniowym. Wychowawczyni zadbała o miłą i przyjazną atmosferę. Zajęcia stały się okazją do integrowania się rodziców i dzieci. Przygotowane wcześniej, przez nauczycielkę i dzieci, pomoce posłużyły przedszkolakom do rozwijania kreatywności i wyobraźni. Dzieci z radością zabrały wspólnie ozdobione z rodzicami bombki do domów.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia otwarte gr. IV

Dnia 19 grudnia odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci 5-6letnich, które przygotowała i poprowadziła pani Ania.

Przygotowane zabawy i zadania łączyły w sobie elementy edukacji matematycznej, plastycznej, rozwijały mowę i myślenie. Dzieci były bardzo aktywne, prawidłowo wykonywały polecenia nauczyciela. Chętnie zgłaszały się do odpowiedzi i czekały na swoją kolej.

Rodzice obecni na zajęciach mieli okazję zaobserwować zachowanie oraz umiejętności swojego dziecka, prezentowane w czasie zajęć i zabaw.

Na zakończenie spotkania rodzice wraz z dziećmi wykonali papierowe ozdoby świąteczne.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Choinka

8 stycznia 2014 r. przedszkolaki bawiły się wesoło na balu karnawałowym. Tegoroczna zabawa odbyła się pod hasłem „Bal u stracha na wróble”. Poprowadzili ją aktorzy Teatru Conieco z Białegostoku.

Jako pierwsze bawiły się dzieci z młodszych grup. Dzieci, wśród wesołej  muzyki, tańczyły w parach, kółeczkach oraz uczestniczyły w zabawnych konkursach, w czasie których mogły nabrać sił do dalszej zabawy.

Następnie przyszła kolej na starszaki. Piękne karnawałowe stroje wprawiły dzieci w doskonały nastrój, a skoczna muzyka zachęcała do tańca i zabawy. Prowadzący przygotowali ciekawe konkurencje, w których starsze dzieci mogły wykazać się sprawnością, zwinnością i dobrą koordynacją ruchową.

W czasie balu dzieci odwiedził św. Mikołaj, który z radością wysłuchał obietnic od dzieci, że postarają się być bardzo grzeczne i chętnie będą pomagały rodzicom w ciągu całego roku. Wyjątkowy gość poinformował dzieci, że prezenty czekają na nie w salach i życzył wszystkim zdrowia, radości 
i wspaniałej zabawy.

W każdej grupie, po powrocie z balu do sal, odbyły się słodkie poczęstunki, podczas których dzieci wymieniały się swoimi wrażeniami z balu karnawałowego. Dobry nastrój towarzyszył wszystkim do końca dnia.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i Opiekunom za przygotowanie pięknych przebrań dla dzieci, upominków oraz współudział w zorganizowaniu poczęstunków dla dzieci.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Pierwszy dzień wiosny witały radośnie wszystkie przedszkolaki.

Dzieci poznały zwyczaj przygotowywania Marzanny - słomianej postaci, jako symbolu mijającej zimy. Przedszkolaki z zainteresowaniem obserwowały 
i zadawały pytania. Przy tej okazji dzieci ze wszystkich grup zaśpiewały wspólnie piosenki o tematyce wiosennej.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dnia 30 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs piosenki pod hasłem „Rozśpiewane przedszkole”. Konkurs przygotowały pani Renata wraz z panią Beatą.

Przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych na forum całego przedszkola. Wybrane dzieci, z każdej z grup, zaśpiewały piosenki 
o tematyce wiosennej. Występujący mali artyści byli wspierani przez swoje wychowawczynie. Każdy występ nagradzany był gorącym aplauzem zgromadzonej publiczności. Niektóre dzieci po raz pierwszy miały w rękach mikrofon. Na zakończenie uczestnicy konkursu otrzymali lizaczki i pamiątkowe dyplomy, a wszystkie dzieci słodkie upominki.

Naszym dzielnym przedszkolakom serdecznie gratulujemy umiejętności i odwagi.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

KONKURS BAJKI I BAŚNIE

W dniu 6 maja dzieci z grupy 5-6 latków pod opieką p. Ani wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez panie z Przedszkola nr 1,

w którym miały okazję wykazać się wiedzą dotyczącą  bajek i baśni, ale także pojęć związanych z teatrem. Na początku każdy zespół zaprezentował przygotowany przez siebie wiersz lub piosenkę związane tematycznie                      z konkursem. Pozostałe konkurencje przedstawiały się bardzo różnorodnie: dzieci miały za zadanie m.in. ułożyć historyjkę obrazkową przedstawiającą wybraną bajkę, brały udział w Quizie dotyczącym teatru, a także musiały określić jaki rodzaj lalki widzą na zdjęciu.

Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu w zespole kukiełek przedstawiających wybraną postać z bajki.

Wszystkie dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Wykonane prace były naprawdę wspaniałe.

Na zakończenie imprezy odbyło się wręczenie dyplomów i upominków dla dzieci oraz opiekunów.

Dzieci wracały do przedszkola bardzo zadowolone i chętnie opowiadały kolegom wrażenia z konkursu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs Przedszkole Nr 3

Dzieciństwo to okres, w którym kształtują się postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Utrwalone w tym czasie nawyki decydują o późniejszym stylu życia człowieka. Dlatego właśnie

w przedszkolu edukację zdrowotną zaczynamy jak najwcześniej i staramy się robić to różnymi metodami. Jedną z atrakcyjniejszych metod są konkursy. Trójka reprezentantów grupy sześciolatków uczestniczyła 
w Międzyprzedszkolnym Konkursie „Moje zdrowie w moich rękach” organizowanym przez przedszkole Nr 3 w Augustowie. Dzieci w czasie konkursu obejrzały krótką inscenizację zachęcającą do zdrowego stylu życia, 
a następnie rywalizowały o punkty podczas interesujących konkurencji. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o zdrowym odżywianiu, higienie, sporcie.

Podczas wesołej zabawy dzieci utrwaliły swoje wiadomości, poznały też kolegów z innych placówek. Wszystkie zespoły wspaniale się spisały, zostały nagrodzone dyplomami, upominkami dla poszczególnych uczestników oraz dla grupy przedszkolnej, którą reprezentowali. W dobrych humorach, pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego to jedno z zadań edukacji przedszkolnej.

Reprezentacja dzieci 6-letnich z naszego przedszkola wzięła udział w Międzyprzedszkolnym Ekologicznym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Nasza Ziemia-ważna sprawa-SOS dla Ziemi”, który odbył się w Przedszkolu Nr 6.

W czasie konkursu dzieci wykazały się wiadomościami dotyczącymi zasad ochrony przyrody, uświadomiły sobie, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe.

Poznałyśmy dzieci z innych przedszkoli, z którymi wspaniale się bawiły.

Podczas konkursu powstały piękne prace plastyczne przedstawiające naszą planetę. Jurorzy zgodnie zdecydowali, że wszystkim biorącym udział należą się dyplomy i nagrody.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

TEATRZYK „Tajemniczy hipopotam”

 

W dniu 20.05.2014r. w naszym przedszkolu gościł Teatr „Fraszka” 
z Warszawy. Aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Tajemniczy hipopotam”. Dzieci z rozbawieniem oglądały kolejne przygody głównych bohaterów. Naszym milusińskim bardzo podobały się kukiełki biorące udział w spektaklu, zwłaszcza żyrafa Jean.

Dzieci po skończonym przedstawieniu gromkimi brawami podziękowały aktorom za pełną wzruszeń sztukę. Na pożegnanie wszystkie występujące postacie pożegnały się z przedszkolakami.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

DZIEŃ MIASTA AUGUSTOWA

17 maja  2014r. w Amfiteatrze nad jeziorem Necko obchodzono urodziny Miasta Augustowa. Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Łoś maskotką mojego miasta”. Dzieci sześcioletnie z naszego przedszkola brały udział w tym konkursie; wykonały piękne prace różnymi technikami: malowały, rysowały, a efekt tych działań  zyskał uznanie jurorów konkursu.

Prace zostały wyeksponowane na sztalugach, przyciągały oko spacerujących ludzi. Autorki prac: Aleksandra Zajko i Magda Kowalewska otrzymały drugie miejsce a wyróżnienia otrzymały Martyna Mikołonis i Natalia Skowrońska.

Dziewczynki otrzymały maskotki łosia, który będzie im przypominał to zdarzenie. Gratulujemy zdolności plastycznych.

 

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 4

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zawody sportowe

 

Dnia 20 maja 2014 r. dzieci sześcioletnie z naszego przedszkola wzięły udział w XI Miejskim Turnieju Zdrowia pod hasłem „Przedszkolak zdrowy 
i bezpieczny”.  Impreza odbywała się na hali sportowej.

Przedszkolaki z poszczególnych placówek odróżniały się kolorami koszulek. Nasza grupa w różowych koszulkach z logo przedszkola prezentowała się naprawdę wspaniale. Turniej rozpoczął Kierownik Wydziału Oświaty pan R. Krzyżopolski, zachęcając do zdrowej rywalizacji i wspaniałej zabawy.

Jurorzy ze swych miejsc obserwowali zmagania zawodników. Dzieci 
z ogromnym zaangażowaniem wykonywały poszczególne konkurencje, zdobywając punkty dla swych przedszkoli. Wszystkie zadania nawiązywały do zdrowego stylu życia: była jazda na hulajnogach – oczywiście w kasku, ubieranie się w kamizelę odblaskową, pływanie – tylko z kołem ratunkowym 
i wiele, wiele innych wspaniałych, wesołych zabaw. Na trybunach rozlegały się okrzyki dzieci dopingujących swoje drużyny. Emocje były ogromne.

Po zakończeniu konkurencji sportowych jurorzy po krótkiej naradzie postanowili odznaczyć zawodników medalami – wszyscy zajęli I miejsce. Dzieci, trzymając z dumą swoje nagrody wróciły zadowolone do przedszkola.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień Rodziny

Pod koniec maja i na początku czerwca obchodziliśmy w przedszkolu bardzo ważne uroczystości – Dzień Matki i Dzień Ojca. Te wyjątkowe święta dzieci z naszego przedszkola uczciły organizując Dni Rodziny - w grupie IV (5-6 latków) takie spotkanie rodzinne odbyło się 23 maja, w grupach I (3 latki), II (3-4 latki) i V (6 latki) 26 maja, a w grupie III (4-5 latki) 2 czerwca. Każda grupa przygotowała swoim najbliższym wspaniałe niespodzianki – tańce, piosenki, wiersze i upominki przygotowane przez dzieci z dedykacją dla ukochanych rodziców. Wszyscy, i dzieci i zaproszeni goście, bardzo przeżywali ten wzruszający moment. Brawa dla naszych wspaniałych przedszkolaków!

 

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w przedszkolu jak zwykle był ciepły i słoneczny. Dzieci od samego rana niecierpliwie wyglądały „Teatru pod orzełkiem” z Warszawy, którego aktorzy mieli poprowadzić imprezę plenerową pod hasłem „80 minut dookoła świata”.

Wszystkie dzieci wraz z paniami wzięły koce piknikowe ,parasole słoneczne i udały się na plac przedszkolny, gdzie zaczęła się wspólna zabawa. Aktorzy- podróżnicy wspólnie z przedszkolakami wyruszyli w podróż na różne kontynenty: do Afryki, Ameryki, Australii,       a nawet na Biegun Północny. Rozbawione dzieci na każdym z kontynentów lub państwie musieli wykonać mniej lub bardziej skomplikowane zadania, aby wyruszyć w kolejny etap podróży. Pociąg, który wyruszył w świat z maluchami i starszakami, śpiewająco i tanecznie pokonywał różne trudności, a gdy już docierał do celu okazywało się, że wszyscy są już           w zupełnie innym miejscu np. we Francji lub  w Australii. Zabawa była doskonała zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. Po pląsach i „podróży” wszyscy udali się na piknik. Były słodkości i napoje. Dzieci i wychowawczynie odpoczywali w cieniu drzew po męczącym dniu. Tak zakończył się ten dzień pełen wrażeń i przygód.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

XII edycja międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno-ekologicznego pod hasłem „Cztery pory roku w Augustowie”.Dnia 30.05.2014r.. w Przedszkolu Nr 4 zorganizowano XII edycję międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno-ekologicznego pod hasłem „Cztery pory roku w Augustowie”.W konkursie wzięły udział dzieci z augustowskich przedszkoli i szkół podstawowych w wieku 6 lat. Uczestnicy wykazali się znajomością herbu Augustowa, rozpoznawali miejsca  charakterystyczne dla miasta na podstawie prezentacji multimedialnej. Ponadto rozwiązywali zagadki o tematyce ekologicznej ,recytowali wiersze o Augustowie, układali puzzle „Cztery pory roku”. Głównym zadaniem było natomiast wykonanie pracy plastycznej w formie collage. Podczas tej konkurencji dzieci wykorzystały różnorodne materiały papiernicze, farby i kleje. Prace zadziwiły i zachwyciły jurorów. Nie było dwóch takich samych. Mali plastycy wykazali się dużą kreatywnością                 i pomysłowością podejmowanego tematu. Wszystkie zespoły otrzymały zatem egzekwio I miejsce. Po odebraniu pamiątkowych dyplomów, nagród i upominków  uczestnicy rozeszli się do swoich placówek.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

XII Międzyprzedszkolny Konkurs ekologiczno-sportowy

"Jestem częścią przyrody”

 

10 czerwca w naszym przedszkolu odbył się XII Międzyprzedszkolny Konkurs ekologiczno-sportowy pod hasłem „Jestem częścią przyrody”. Konkurs przygotowały 
i poprowadziły panie Ewa, Anna i Beata.

Tego dnia dopisała nam wspaniała pogoda. Na konkurs przybyły zaproszone drużyny z kilku przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, wraz ze swoimi wychowawczyniami. Starszaki z naszego przedszkola, pod wodzą pani Iwonki, dopingowały dzielnie wszystkich kolegów i koleżanki. Wszystkie dzieci wykazały się nie tylko zwinnością i szybkością podczas konkurencji sportowych, ale i wiadomościami na temat środowiska i sposobów ochrony przyrody. Przybyli goście mieli okazję zwiedzić nasze przedszkole, zapoznać się z nowymi kolegami i wymienić się spostrzeżeniami.

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i liczymy, że w przyszłości będziemy spotykać się na kolejnych edycjach konkursu w równie miłej atmosferze.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs „Przyroda w oczach dziecka”

 

29 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w międzyprzedszkolnym konkursie ekologiczno – plastycznym  pod hasłem „Przyroda w oczach dziecka”. Konkurs odbył się 
w Przedszkolu Nr 2. Wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą przyrodniczą zdobytą m. in. na zajęciach i wycieczkach. Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną. Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy IV – Ola i Maja. Ich prace były kolorowe, pomysłowe 
i estetyczne. Jury konkursu wyróżniło je za ciekawą interpretację i walory artystyczne.

Podczas spotkania dzieci poznały rolę i znaczenie zawodu leśnika, poszerzyły także swoją wiedzę na temat ochrony środowiska. Konkurs był też doskonałą okazją do spotkania się 
i wspólnej zabawy dzieci z różnych placówek.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs „Wszystkim wesoło, bo czysto i zielono jest wokoło”

 

12 czerwca dzieci z grupy 5-6 latków odwiedziły Przedszkole Nr 3; wzięły udział               w Międzyprzedszkolnym Konkursie Ekologicznym pod hasłem „Wszystkim wesoło, bo czysto i zielono jest wokoło”. Tematem wiodącym podczas tego konkursu było powietrze. Uczestnicy z różnych placówek brały udział w różnych konkurencjach. Dzieci wykazały się wiedzą na temat powietrza, mówiły o sposobach praktycznego wykorzystania powietrza przez człowieka. Poprzez udział w doświadczeniach mogły też formułować wnioski  np. o tym, że aby świeca mogła płonąć potrzebny jest tlen, gdy go zabraknie płomień gaśnie. Dzieciom bardzo podobała się też zabawa w puszczanie mydlanych baniek. Podczas wspólnego konstruowania dużego wiatraka dzieci mogły doskonalić umiejętności pracy w zespole. Udział w przedsięwzięciu był okazją do wspólnej zabawy, inspirowaniem dzieci                            do rozwijania indywidualnych zainteresowań. Dzieci zdobyły nagrody rzeczowe do grupy: namioty i przyrządy sportowe; za swoje sukcesy zostały też nagrodzone dyplomami, słodyczami i nagrodami indywidualnymi.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Koncert w szkole muzycznej

Dnia 10 czerwca dwie grupy III i V zostały zaproszone przez naszą panią Kasię, nauczyciela rytmiki na koncert do szkoły muzycznej. W koncercie brali udział wychowankowie szkoły muzycznej, którzy popisywali się grą na różnych instrumentach. I tak dzieci zapoznały się

z wyglądem i brzmieniem takich instrumentów muzycznych jak ksylofon, werbel, skrzypce 
i wiolonczela, flet, gitara i fortepian. Wśród uczestników występów zauważyliśmy niektórych naszych dawnych wychowanków. Byliśmy dumni z ich występów. Dzieci ze skupieniem słuchały muzyki poważnej, ale przy skocznych dźwiękach nogi same im „tańczyły”. Widać było, że muzyka dociera do każdego z nich. Na zakończenie można było z bliska obejrzeć 
i dotknąć największego instrumentu, jaki dzieci widziały: fortepianu. To była bardzo pouczająca wycieczka, tym bardziej, że niektórzy zapewnili panią Kasię, że będą 
w przyszłości też uczyć się grać w szkole muzycznej. Mamy nadzieję, że wyrośnie z nich nowe pokolenie wspaniałych muzyków.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do Płociczna

W dniu 2 czerwca dzieci z grupy IV i V wybrały się na wycieczkę do Płociczna. Dzieci były bardzo podekscytowane wyjazdem, już sam przejazd autokarem wzbudził w nich wiele emocji.

Na miejscu czekało wiele atrakcji: podróż kolejką wąskotorową po terenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego, gdzie podczas postojów miały okazję wędrować ścieżkami edukacyjnymi, podziwiając piękne krajobrazy. Po przejażdżce czekało na nie rozpalone ognisko, przy którym każdy samodzielnie mógł upiec kiełbaskę, był też czas na wesołe zabawy na świeżym powietrzu.

Był to dzień pełen wrażeń, dzieci zmęczone ale i szczęśliwe wracały do przedszkola.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

"Najmilsze Miasto w Polsce"

Miejsca, które kochamy stają się magiczne, gdy jesteśmy dla siebie serdeczni, uśmiechamy się i przytulamy. Dlatego nasze przedszkolaki udowadniają Wspólnie z Milką, iż Augustów jest najmilszym miastem w Polsce. Dzieciaki biorąc udział w akcji "Najmilsze Miasto w Polsce" przekonują wszystkich jak cudowną moc ma najpiękniejszy gest życzliwości: przytulenie!

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zakończenie roku

Dnia 23 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste pożegnanie przedszkola w grupie IV

i w grupie V. Na wstępnie głos zabrała pani Dyrektor, swe słowa podziękowania skierowała do dzieci, wychowawczyń i przybyłych rodziców. Osobiście złożyła podziękowania rodzicom, którzy szczególnie udzielali się na rzecz przedszkola oraz wręczyła im pisemne podziękowania i książki.

W dalszej części uroczystości grupa 4-5 latków pożegnała starszych kolegów 
i koleżanki - wierszem, piosenką i tańcem.

Następnie rozpoczęły się montaże słowno-muzyczne - bogate w tańce, wiersze, piosenki, a także krótkie przedstawienia, które przygotowały wychowawczynie obu najstarszych grup wraz z panią Kasią – nauczycielem rytmiki.

Po nagrodzonych gromkimi brawami występach przyszła pora na wręczenie dyplomów, książek i innych upominków. Dzieci po przekroczeniu bramy prowadzącej do „szkoły” ustawiły się do pamiątkowych zdjęć.

Koniec imprezy miał miejsce w salach, w których dzieci, wraz z gośćmi, miło spędzały czas przy poczęstunku. Rodzice złożyli podziękowania wychowawczyniom swoich dzieci, pani dyrektor, nauczycielowi rytmiki oraz siostrze Annie. To był bardzo miły i wzruszający dla wszystkich dzień.

Naszym wspaniałym starszakom życzymy samych sukcesów w szkole !

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do wsi Kopiec z dnia 26 czerwca

Koniec roku już tuż tuż, więc z tej okazji  my: grupa II i III, postanowiliśmy   razem

z rodzicami wyruszyć na wycieczkę do wsi Kopiec.

Aby szybko dotrzeć na miejsce przyjechały dwa autobusy, a przedszkolaki  razem z paniami zajęły swoje miejsca i  o godzinie 9:00 wyruszyliśmy w  wielką podróż. Po pół godzinie  jazdy byliśmy na miejscu, a tam…. Same cuda! Przenieśliśmy się do czarodziejskiej krainy       
z bajki M. Konopnickiej „Na jagody”. Przeżyliśmy wiele niezapomnianych przygód w krainie pszczół. Jako mrówki odkrywaliśmy tajemnice mrowiska, badaliśmy właściwości wody. Chodziliśmy po wielkiej pajęczynie jak pająki. Wielką radość sprawiła jazda na wózkach ciągniętych przez rodziców lub kolegów. Huśtaliśmy się na wymyślnych huśtawkach. Gdy się zmęczyliśmy usiedliśmy wokół ognisk,  a rodzice dzielnie pomagali nam w pieczeniu kiełbasek.     To był najlepszy posiłek    jaki jedliśmy! Ale to nie koniec niespodzianek! Na zakończenie każde dziecko za odwagę   i wytrwałość w odkrywaniu świata baśni  otrzymało od animatorki imienny dyplom, zakładkę i kolorowankę.

Nie wszyscy chcieli wracać do przedszkola, ale w końcu nadszedł czas powrotu. Obiecaliśmy sobie, że wrócimy tu jeszcze. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Augustowa.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

 

Dane teleadresowe

Przedszkole nr 4 w Augustowie ul. Kilińskiego 10a
16-300 Augustów woj. podlaskie telefon/fax /87/ 643-25-82 email:p4a@op.pl