Przedszkolny początek roku

Drogie Dzieci i Rodzice – 01 września 2014r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Nasze Przedszkolaki wróciły do nas po wakacjach i od razu w przedszkolu zapanował gwar. Przedszkole na nowo ożyło radością, śmiechem i śpiewem.

Przybyły do nas również dzieci 3 i 4letnie, dla których ten dzień i pierwsze rozstania z rodzicami były bardzo trudne. Niemniej jednak najmłodsze przedszkolaki były dzielne i szybko zaklimatyzowały się w swoich grupach.

W bieżącym roku szkolnym dzieci  podzielone są na pięć grup wiekowych:

I Krasnoludki (3latki)

II Smerfy (3 – 4latki)

III Muchomorki (4latki)

IV Biedroneczki (5 – 6latki)

V Żabki (5 – 6latki)

W nowym roku szkolnym nasze Przedszkolaki codziennie będą przeżywały wspaniałe przygody. Wszystkie Panie zadbają o to, by dzieci miały okazję zdobywać jak najwięcej nowych doświadczeń. Przedszkolaki będą mogły również uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z rytmiki, na których p. Kasia nauczy wielu wesołych piosenek i zadba o to, by dzieci stawały się coraz bardziej umuzykalnione. Ponadto w naszym przedszkolu dzieciaki mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z j. angielskiego, gdzie p. Ania w przystępny sposób uczy dzieci podstawowych zwrotów j. angielskiego. Metody p. Ani oparte są na zabawie co tworzy atmosferę przyjazną dzieciom podczas uczenia. W naszym przedszkolu niezmiernie ważną rolę odgrywają również indywidualne zajęcia z logopedą. Pod okiem p. Joli, ćwiczenia buzi i języka stają się olbrzymią frajdą.

Wszystkim Dzieciakom życzymy fantastycznych chwil w naszym przedszkolu , a Rodziców zachęcamy do współpracy i zaangażowania w nasze wspólne sprawy przedszkolne.

..................................................................................................................

Spotkania z Rodzicami

W drugim tygodniu września mieliśmy przyjemność spotkać się ze wszystkimi Rodzicami naszych Przedszkolaków. Spotkania obejmowały następujące zagadnienia:

  1. Wybory Rady Oddziałowej.
  2. Przedstawienie Programu wychowawczego, Planu współpracy z rodzicami, Rocznego planu pracy oraz terminarza imprez i uroczystości.
  3. Przedstawienie nowego rozkładu dnia w poszczególnych grupach.
  4. Podsumowanie pracy dydaktycznej z zeszłego roku 2013/2014.
  5. Poruszenie zagadnień związanych z pracą jaka będzie wykonywana z dziećmi w tym roku.
  6. W starszych grupach, omówienie zagadnienia gotowości szkolnej oraz zwrócenie uwagi rodziców na sposób w jaki będzie wykonywana diagnoza a także przekazywana informacja na temat rozwoju dziecka.
  7. Rozmowa na temat książek pomocniczych i kart pracy, z których dzieci będą w tym roku korzystały.
  8. Omówienie specyfiki zajęć logopedycznych.
  9. Zapoznanie rodziców z Koncepcją pracy przedszkola oraz ze Statutem Przedszkola nr 4.
  10. Sprawy różne.

 

Wszystkim Rodzicom dziękujemy za tak liczne przybycie.

..................................................................................................................

Pani psycholog w progach naszego przedszkola

Gościem specjalnym podczas tegorocznego spotkania z Rodzicami nowo przybyłych dzieci do przedszkola była Pani Alicja Klebanowska – psycholog z wieloletnim doświadczeniem.

Przybliżyła ona problem dzieci z adaptacją w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu, który najbardziej martwi Rodziców maluszków. Na podstawie prostego schematu przedstawiła Rodzicom sposoby, ułatwiające dzieciom start w grupie rówieśniczej oraz bezbolesne rozstanie się z mamą i tatą. Zwróciła ona szczególną uwagę na wspomaganie w budowaniu pozytywnego obrazu siebie oraz ukazania mocnych stron, możliwości i sukcesów dziecka.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Nowe schody w naszym przedszkolu


W tym roku udało nam się przeprowadzić wiele ważnych inwestycji i zmian w naszym przedszkolu. W czasie przerwy wakacyjnej przeprowadzono m. in. remont głównych schodów prowadzących do placówki. Wierzymy, że nowa terakota i nowoczesne, wygodne poręcze przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do naszego przedszkola, a także, że nasze wysiłki zostaną docenione przez rodziców.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Szkolenie BHP

W sierpniu w naszym przedszkolu odbyło się szkolenie BHP. W spotkaniu wzięli udział wszyscy pracownicy, wraz z panią dyrektor. Poruszone zostały kwestie, ważne dla bezpieczeństwa wszystkich dzieci oraz osób zatrudnionych w naszej placówce. W czasie prelekcji wykorzystano prezentację i sprzęt multimedialny znajdujący się w przedszkolu - rzutnik i laptop.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Żyjmy zdrowo na sportowo

W bieżącym roku szkolnym jednym z zadań realizowanych w naszym przedszkolu jest hasło „Żyjmy zdrowo na sportowo…”. W związku z tym zorganizowano wycieczkę rowerową pracowników przedszkola. Celem tej wyprawy było zachęcanie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, uświadomienie znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka, ale też relaks, odpoczynek w gronie koleżanek. Jazda rowerem w ostatnich latach stała się bardzo popularna wręcz „modna”. Jest to doskonały trening dla ciała, możliwość zachowania jak najdłużej odpowiedniej kondycji fizycznej. Nauczyciele wybrali się do ośrodka „Królowa Woda” – miejsce odpoczynku letniego wielu turystów. Las, jezioro, cisza, ruch, wspólna rozmowa, ognisko to wszystko wpłynęło na zadowolenie wszystkich uczestników.

Zachęcani piękną pogodą nauczycielki z grupy III zorganizowały też wycieczkę rowerową do ośrodka „Królowa Woda” z rodzicami i dziećmi. Na wspólną wyprawę zaprosiłyśmy też innych członków rodziny (rodzeństwo, dziadków). Był to miły, rodzinny wyjazd, promujący ruch na świeżym powietrzu. Celem organizatorów było też podkreślenie znaczenia wspólnej zabawy z rodzicami, integracja przedszkola ze środowiskiem rodzinnym, lepsze poznanie się. Dużą atrakcją był przejazd leśną drogą tak dużej grupy rowerzystów. Rodzice zadbali o odpowiedni strój dla dzieci, kaski rowerowe, buty sportowe itp. Na miejscu nauczycielki mogły zaprezentować przedszkolny sposób ćwiczeń gimnastycznych (forma zabawy, rymowane wierszyki z elementami naśladowczymi). Do wspólnych zabaw chętnie włączyli się również rodzice. Było też wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Taka wycieczka to również wspaniała okazja do edukacji ekologicznej. Dzieci uczyły się ochrony przyrody, zbierania za sobą śmieci.

Takie wyjazdy pozytywnie wpływają też na rozwój emocjonalny dzieci. Wspólnie spędzony czas pozwala zacieśniać więzi rodzinne. Podczas wspólnej zabawy z mamą i tatą dziecko czuje, że rodzice poświęcają mu swój cenny czas. Dzieci potrzebują uwagi i bliskości rodziców. Zabawa jest świetnym momentem, aby im to przekazać.

Przedszkole jako placówka wychowawcza będzie zawsze stwarzało okazję, warunki do takiej właśnie aktywności. Cieszymy się również z wielkiego zaangażowania i udziału rodziców w tym przedsięwzięciu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej na uroczystej kolacji spotkali się dyrektor, pracownicy i emeryci Przedszkola nr4. Impreza odbywała się w sali kominkowej ośrodka BPiS. Po przywitaniu gości przez panią dyrektor wszyscy przystąpili do degustacji pięknie podanych potraw wśród których brylowała pieczona kaczka, szczupak w galarecie czy sakiewki z nadzieniem. Wśród zachwytów nad oryginalnymi potrawami toczyły się nieśpieszne rozmowy, żarty, przerywane tańcami, które oprócz dobrej zabawy miały na celu zgubienie kilku kalorii po takich pysznościach. Płonący kominek, świetne towarzystwo sprawiło, że atmosfera była niepowtarzalna. Może choć jej część uda się odnaleźć na fotografiach...

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Teatrzyk "Opowieść o dobrym sercu"


W październiku w naszym przedszkolu mieliśmy okazję oglądać ekologiczny  spektakl pt. "Opowieść o dobrym sercu" wystawiony przez Teatr Conieco.
Mały Straszek, żeby pomóc swojemu tatusiowi, który ma nudną pracę, bo ciągle stoi w polu, chce wystraszyć wszystkie wróble w okolicy. Wkrótce dostrzega wróbla i próbuje solidnie go wystraszyć.  Niechcący przeszkadza w polowaniu lisowi, dla którego ptaszek miał być małą przekąską. Lis odchodzi obrażony i ledwo żywy z głodu. Idąc za lisem Straszek trafia na śmietnisko, gdzie głodny zwierzak próbuje znaleźć coś do jedzenia. Grzebanie w śmieciach skutkuje skaleczoną łapą i bólem brzucha. Potem góra nieczystości zmienia się w wielką Paskudę.   Straszek walczy z Paskudą, ale nie może jej pokonać. Biegnie po pomoc do Wiaterka, który może zmienić się w wielki huragan i przepędzić Paskudę. Wszystko dobrze się kończy, a mały Straszek informuje tatę, że gorszymi szkodnikami niż wróble są ci co zaśmiecają las.
Niezwykłe przygody głównych bohaterów wzbudziły w dzieciach wiele refleksji i przemyśleń. Dzięki teatrzykowi poszerzyliśmy swą wiedzę ekologiczną.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do Płociczna


Dnia 15 października dzieci z dwóch najstarszych grup (IV i V) wyruszyły autokarem na wycieczkę. Celem podróży była miejscowość Płociczno, w której dzieci, wraz z wychowawczyniami i panią Dyrektor, przesiadły się do ślicznych wagoników kolejki wąskotorowej. Dzieci nie mogły już doczekać się rozpoczęcia tej przygody. Z zaciekawieniem obserwowały jesienny krajobraz zmieniający się za oknami wagoników. Pomimo pochmurnej pogody dzieci nie opuszczał dobry nastrój. W czasie przejażdżki kolejką śpiewały wesołe, przedszkolne piosenki, wymieniały się spostrzeżeniami i dzieliły słodkościami przygotowanymi przez rodziców. W czasie postojów przedszkolaki mogły pobawić się wspólnie z kolegami z równoległej grupy, nawiązały nowe znajomości. Odwiedziły ciekawe miejsca, znajdujące się na trasie kolejki. Poznały jej historię, miały możliwość obejrzenia między innymi pszczelej barci, podziwiały piękno krajobrazów Suwalszczyzny, obserwowały las i drzewa w jesiennych barwach. Na ostatnim postoju czekał na dzieci gorący i smaczny posiłek oraz miła niespodzianka – stadko uroczych owieczek, które przedszkolaki obserwowały z wielkim zaciekawieniem. W drodze powrotnej do przedszkola dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i odpowiednie przygotowanie dzieci. Cieszymy się, że wycieczka podobała się naszym małym podróżnikom.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do Żylin

Kontynuując tematykę "Żyjmy zdrowo na sportowo..." dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Żylinach. Chcieliśmy spędzić na łonie natury trochę czasu, pobawić się, zdobywać wiedzę o przyrodzie, zwierzętach w ich naturalnym środowisku. Podczas spaceru po ogrodzie botanicznym dzieci miały okazję poznać różnice w wyglądzie roślinności: drzewa liściaste, iglaste, krzewy, mchy; obserwowały zwierzęta, np. mrówki w wielkim mrowisku. Z zaciekawieniem oglądały barwne tablice tematyczne przedstawiające faunę i florę lasu. Chcieliśmy dzieciom uświadomić znaczenie lasu jako domu dla zwierząt, a dla ludzi - miejsca odpoczynku. Korzystając z pięknej jesiennej pogody nasz odpoczynek był bardzo aktywny i polegał na zorganizowaniu zabaw ruchowych dających dzieciom możliwości bezpośredniego kontaktu z otoczeniem przyrodniczym. Dzieci były zachwycone, gdy mogły swobodnie biegać, chować się za drzewami, turlać się po trawie. Podczas wycieczki wykorzystaliśmy ulubione zabawy dzieci: "Wilku, wilku, która godzina?", "Piesku, gdzie jest twoja kość?". Do wspólnych zabaw zaprosiliśmy również rodziców. Atrakcyjną pomocą w zabawie okazała się chusta animacyjna. Dzieciom podobała się zabawa "Kogo brakuje?", "Karuzela", "Rybak i rybka". A zabawa "Kurtyna opada" była okazją do bliższego poznania się rodziców, integracji w grupie. Zabawy dostarczyły mnóstwo śmiechu i radości zarówno dzieciom jak i rodzicom. Później było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Był to czas na dzielenie się wrażeniami i swobodne rozmowy. Warto organizować takie przedsięwzięcia. Nie bez znaczenia jest ich atrakcyjność dla dzieci, ale przede wszystkim ważne jest aktywne współuczestnictwo rodziców w planowaniu i realizacji zadań przedszkola.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia otwarte   dla 5-6 latków

Opracowała i przeprowadziła A. Dzieniszewska

W październiku w grupie V odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami na temat „Zabawy kasztanami i żołędziami”- zabawy doskonaląc pamięć i spostrzegawczość wzrokową. Podczas zabaw o charakterze matematycznym dzieci liczyły i przeliczały kasztany w granicach 5, posługiwały się liczebnikami porządkowymi, ustalały liczbę przedmiotów, rozpoznawały i nazywały cyfry w granicach 5, bawiły się z rodzicami. Dzięki zajęciom dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami matematycznymi, a rodzice mieli możliwość obserwowania i uczestniczenia w procesie edukacyjnym swojego dziecka. Dzieci szybko i sprawnie wykonywały zadania wymagające spostrzegawczości, myślenia i niejednokrotnie refleksu. Z kolei rodzice dopingowali swoje pociechy podczas ich zadań oraz z zaangażowaniem uczestniczyli w zadaniach i wspólnych zabawach  z dzieckiem.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Andrzejki

„Listopad, gdy już kończy dzień i gwiazda się pokaże, spotkamy się przy blasku świec, tak jak tradycja karze. Zaszczeka pies, gęś złapie ser i buty stanął w rzędzie, na wodę wosk wyleje się i tajemniczo będzie. Niech nowy dzień obieca nam dni piękne i los nowy. Niech spełnią się najlepsze z wróżb w ten wieczór andrzejkowy.”

Andrzejki to niesamowity i bardzo tajemniczy czas wróżb i czarów. 28 listopada 2014r., nasze przedszkolaki uczestniczyły w wyjątkowych zabawach Andrzejkowych. Dzieci miały okazję wróżyć z czarodziejskiej kuli, przekłuwać zaczarowane serca z imionami przyszłej żony lub męża, losować kolorowy paseczek, który wiele wyjaśnił w kwestii przyszłości dzieci, a także wybierać kubek przyszłości, którego zawartość miała wyjaśnić nam jakie życie nas czeka. Wiele entuzjazmu wzbudziły w przedszkolakach również wylosowane  wróżby z czarodziejskiego woreczka.

Wyjątkowe przedszkolaki, czarodziejska kula z piorunem w środku, zapalone świece, tajemnicza atmosfera – to wszystko złożyło się na piękne Andrzejkowe wspomnienie.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs recytatorski

Dnia 25 listopada obchodziliśmy jedno z ulubionych świąt dzieci - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim pod hasłem "Czy to jutro, czy to dziś, Wszystkim jest potrzebny Miś". Konkurs zorganizowały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy IV i V. Dzieciom bardzo podobał się spacer do biblioteki. Dziewczynki pięknie zaprezentowały wcześniej przygotowane utwory, a także z wielką uwagą słuchały wierszy recytowanych przez kolegów i koleżanki z innych przedszkoli. Zaangażowanie naszych przedszkolaków zostało oczywiście nagrodzone. Przedszkolaki otrzymały maskotki oraz słodkości. Panie bibliotekarki zadbały o miłą atmosferę i dobre samopoczucie wszystkich uczestników konkursu.

Dziękujemy rodzicom za pomoc dzieciom w utrwaleniu wierszy, a Michalince i Oliwii gratulujemy odwagi i umiejętności recytatorskich. W  przyszłości chętnie weźmiemy udział w kolejnych edycjach konkursu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Pasowanie na przedszkolaka w gr. I i III

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej to bardzo ważny, znaczący i przełomowy moment w jego życiu.

Pierwszym z najważniejszych wydarzeń w życiu przedszkolaków jest bez wątpienia "Pasowanie na przedszkolaka". Podczas uroczystości dzieci mają okazję po raz pierwszy zaprezentować rodzicom wiersze, piosenki i układy taneczne, których nauczyły się w przedszkolu.

17 listopada 2014r. dzieci wraz rodzicami z grupy maluszków (gr. I) spotkali się w pięknie ozdobionej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczystość przyjęcia naszych najmłodszych w poczet "prawdziwych przedszkolaków". Tradycyjnie w uroczystej gali uczestniczyły starszaki wraz z p. Agnieszką które przedstawiły krótki program artystyczny i życzyły maluchom wielu sukcesów i powodzenia.

Następnie pod kierunkiem p. Renaty i p. Iwony 3latki zaprezentowały swoje umiejętności, co odzwierciedlają pamiątkowe zdjęcia.

W grupie "Muchomorków" natomiast uroczystość "Pasowania na przedszkolaka" miała formę wspólnej zabawy dzieci z obu grup. Młodsze dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności wykonując zadania przygotowane dla nich przez starszaków. W ten sposób zdobywały punkty - kropki na kapelusz swojego muchomora. Młodsze dzieci śpiewały, recytowały wiersze, tańczyły, segregowały kwiaty, przygotowały również krótką inscenizację o zwierzętach leśnych, na temat których wiedzą już naprawdę wiele. Zdobyły w ten sposób 10 punktów. Starszaki uroczyście zliczyły kropki, w ten sposób prezentując również swoje umiejętności, wykazały się także zdolnościami społecznymi. Uczestnicząc w organizacji przedsięwzięcia mogli poczuć się prawdziwymi współgospodarzami placówki, do której przyjęły nowo przybyłych przedszkolaków.

W dalszej kolejności wszystkie dzieci zostały uroczyście pasowane na przedszkolaków przez p. Dyrektor, która ogromnym czarodziejskim ołówkiem z oddaniem pełniła honory gospodarza przedszkola.

Po występach na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz prezenty przygotowane przez przedszkole i rodziców.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Teatrzyk "Wyspa pacynek"

24 listopada 2014r. nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl pt. "Wyspa pacynek" wystawiony przez Teatr pod Orzełkiem. Spektakl opowiada o Panu Hilarym, profesorze Wyobraźni, który zaprasza w magiczną podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Uczestnicy zabawy zwiedzają Wyspę Pacynek, gdzie zapoznają się z budową i sposobem animacji tego typu lalki. Podczas spektaklu można było zauważyć fragmenty z „Lalkarza” Stevensona, „Czerwonego Kapturka” J. Brzechwy oraz lalkową klaunadę. Na zakończenie dzieci miały możliwość zabawy z pacynkami. To był niezapomniany czas dla wszystkich przedszkolaków.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia adaptacyjne

Pierwsze dni w przedszkolu to okres trudny dla trzyletnich dzieci. Wszystko jest obce; miejsce, nauczyciel, gromadka dzieci, jedzenie. Dzieci pozostawione przez bliskich odczuwają lęk.

Część dzieci przystosowuje się dość szybko, inne natomiast bardzo przeżywają rozstanie z najbliższymi, pomimo wszelkich umów i zapewnień ze strony mamy czy taty. Objawem tych przeżyć mogą być urazy psychiczne dezorganizujące funkcjonowanie społeczne, blokujące  potencjał rozwojowy dziecka.

Dla rodziców to także trudny moment. Obawiają się czy dziecko  będzie miało dobrą opiekę, czy jest wystarczająco samodzielne, czy polubią je inne dzieci, czy dostosuje się do rozkładu dnia...

Aby zapobiec tym wszystkim negatywnym przeżyciom, wdrażamy  w naszym przedszkolu Program adaptacyjny którego elementem są spotkania adaptacyjne.

Rodzice wspólne z nauczycielem ustalili dogodny termin tych cotygodniowych spotkań .

W bieżącym roku rodzice bardzo chętnie, licznie uczestniczyli w zajęciach. Stały się one okazją do nawiązania serdecznych kontaktów z wychowawczyniami, poznania kącików zainteresowań w sali, pozwoliły na twórcze, radosne spędzenie czasu rodzica z dzieckiem z wykorzystaniem metod pedagogiki zabawy.

Rodzice mieli możliwość poznać charakter naszej pracy, obserwowali zachowanie dziecka w grupie rówieśników, poznali nowe zabawy i ćwiczenia które można kontynuować w domu.  Nawiązali też bliższe relacje między sobą wymieniając  się doświadczeniami .

Dzieci były bardzo zadowolone z obecności rodziców, czuły się pewnie, bezpiecznie, były otwarte, odważne, bardziej komunikatywne w przekazywaniu nauczycielkom swoich potrzeb. Okazywały radość podczas wspólnych zabaw ruchowych, podczas wykonywania zadań plastycznych mogły liczyć na pomoc siedzącego obok rodzica, więc bez obaw próbowały nowych technik plastycznych.

W ocenie nauczycielek jak i rodziców zajęcia spełniły swoją rolę; przyczyniły się do przełamania lęków i obaw, pomogły nawiązać więzi emocjonalne ze środowiskiem przedszkolnym, wspomogły dziecko w procesie przystosowania do życia w warunkach przedszkolnych- orientacji w rozkładzie dnia, poznaniu zasad funkcjonowania w grupie.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Nowe altanki

Nasze przedszkole spełnia marzenia dzieci. Podczas rozmów z wychowankami dowiedzieliśmy się, że na naszych placach zabaw brakuje im domków, altanek, w których mogliby się bawić lub trochę odpocząć. Wzięliśmy zatem słowa dzieci do serca i nowe altanki właśnie w grudniu 2014r. pojawiły się w ogrodzie przedszkolnym. Piękne, kolorowe, profesjonalnie wykonane, na pewno długo posłużą naszym przedszkolakom. Zatem pamiętajmy, że warto marzyć, bo marzenia się spełniają :)

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Jasełka oraz spotkanie opłatkowe

Jasełka odgrywane przez grupę V w przedszkolu odbyły się 22 grudnia 2015r. Na uroczystość zaproszeni zostali: ks. prałat Jan Wróblewski, przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy przedszkola oraz goście i dzieci ze starszych grup. Tradycyjnie dzieci odgrywały scenki z życia św. Rodziny. Była Maryja z Józefem, pastuszkowie, trzej Królowie oraz Śnieżynki, Gwiazdki i Anioły. Dzieci z zaangażowaniem wcieliły się w charakterystyczne postacie. Wszyscy zebrani śpiewali wspólnie kolędy. Wytworzyła się uroczysta atmosfera, pełna refleksji i zadumy. Po przedstawieniu siostra Ania przeczytała fragment z Pisma Św. i wszyscy podzielili się opłatkiem. Życzeniom w miłej atmosferze towarzyszyły uśmiechy i uściski, a wspólny poczęstunek uwieńczył całą uroczystość.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Jasełka dla wszystkich przedszkolaków

W piątek, 19 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez dzieci z grupy IV. Przedstawienie było wyjątkowe, gdyż przedszkolaki występowały specjalnie dla swoich kolegów i koleżanek. Przedstawienie rozpoczął krótki acz piękny film, na którym przedstawiono historię narodzin Jezusa sypaną piaskiem. Nietypowe rozpoczęcie wprowadziło wszystkich w nastrojowy klimat i wywołało wzruszenie. Kolejno, starszaki ku uciesze wszystkich zgromadzonych, w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia.

Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty nastrój.
Po przedstawieniu dzieci złożyły wszystkim przedszkolakom świąteczne życzenia.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Jasełka w Caritasie

12 grudnia dzieci z grupy IV i V zostały zaproszone na przedstawienie jasełkowe do Caritasu. Dzieci przywitała uśmiechnięta siostra Anna Wierzchowska. Przedszkolaki
z zainteresowaniem oglądały przygotowaną inscenizację, podziwiały stroje występujących
w niej aktorów i piękną dekorację, śpiewały kolędy wspólnie z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi. Zdobyte doświadczenie pomogło dzieciom zrozumieć przesłanie, jakie niosą ze sobą przedstawienia jasełkowe oraz zachęciło małych aktorów do aktywniejszego udziału w próbach do naszych przedszkolnych jasełek.

Serdecznie dziękujemy Siostrom za zaproszenie.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wizyta leśników

Dnia 16. grudnia do naszego przedszkola przybyli zaproszeni przez panią Beatę panowie leśnicy z Nadleśnictwa w Szczebrze.

Nasi goście opowiadali przedszkolakom o pracy leśnika, odpowiadali także na ich liczne pytania. Dzieci miały możliwość dotknięcia, powąchania i porównania wyglądu gałązek różnych gatunków drzew iglastych – świerku, sosny oraz jodły. Wykazały się przy tym sporą wiedzą na temat drzew, które można podziwiać w naszych lasach. Dzieci bardzo zaciekawiły przyniesione przez leśników rogi różnych zwierząt – jelenia, koziołka i łosia, dowiedziały się także jak brzmią nazwy leśnych zwierząt używane przez leśników – przedszkolaki wzbogaciły swoje słownictwo o wyrazy takie jak: łania, koziołek, poroże, rosochy i łopaty. Dzieci miały także możliwość zadania gościom pytań na temat mieszkańców lasu.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły naszym gościom pamiątkową kartę z życzeniami świątecznymi a panowie leśnicy podarowali wszystkim dzieciom upominki – drewniane zakładki do książek, kredki i oczywiście pyszne cukierki. Miłą niespodzianką było także przekazanie przedszkolu nasion i karmy dla ptaków zimujących na naszym terenie.

Dziękujemy serdecznie za przyjęcie zaproszenia. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz spotkamy się w naszym przedszkolu z tak miłymi gośćmi!

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Mikołajki

05 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Mikołajkowa. Wszystkie dzieci niecierpliwie czekały na św. Mikołaja i zastanawiały się jakie prezenty dostaną.

W pewnym momencie w naszym przedszkolu usłyszeliśmy dzwoneczek, zauważyliśmy czyjeś ślady i ku wielkiemu zaskoczeniu w naszym przedszkolu pojawił się św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Przedszkolaki były bardzo podekscytowane tą sytuacją i z wielką uwagą słuchały co św. Mikołaj ma im do powiedzenia. Dzieci były zachwycone pięknymi prezentami oraz cukierkami, które dostały. Dlatego z uśmiechem na twarzy śpiewały Mikołajkowe piosenki i recytowały wesołe wierszyki.

To był wspaniały dzień, który przyniósł wszystkim dzieciom wiele radości.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Nowe meble

Każdego roku staramy się nasze przedszkole udoskonalać i wyposażać w coraz to nowe sprzęty, meble oraz zabawki. W grudniu 2014r. w sali 5 - 6latków pojawiły się piękne, kolorowe i bardzo funkcjonalne meble, które od razu zachwyciły wszystkich wychowanków. Dzięki takim meblom dzieci zyskały szufladki na osobiste przybory potrzebne do nauki. Odpowiednie ustawienie mebli pozwoliło na właściwe poukładanie zabawek, puzzli, gier i pomocy dydaktycznych. Dzięki temu dostępność do tychże przedmiotów jest ułatwiona. Jesteśmy pewni, że nowe meble długo posłużą naszym wychowankom i sprawią, iż pobyt w sali przedszkolnej będzie przyjemny i pełen niezapomnianych wrażeń.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Rozwój doskonalenia zawodowego nauczycieli w powiecie augustowskim

 

W roku szkolnym 2014/2015 w naszym przedszkolu kontynuowany jest projekt „Rozwój doskonalenia zawodowego nauczycieli w powiecie augustowskim”,  którego głównym celem  jest poprawa funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli.

Nauczycielki podobnie jak w poprzednim roku będą uczestniczyły  w warsztatach z ekspertem zewnętrznym na temat: „Jak i po co prowadzić ewaluację wewnętrzną w przedszkolu?”.

Podczas cyklu warsztatów, konsultacji grupowych, oraz konsultacji indywidualnych przeanalizowane zostaną wymagania stawiane przedszkolom przez państwo w kontekście rozwoju przedszkola, stosowane metody badań, narzędzia i procedury przydatne w tworzeniu projektu edukacyjnego.

Podniesione zostaną kompetencje nauczycieli w obszarze prawidłowego prowadzenia ewaluacji wewnętrznej, zgodnie z obowiązującym od 01 września 2013 rozporządzeniem MEN.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Teatrzyk

02 grudnia 2014r. dzieci z naszego przedszkola miały okazję zobaczyć spektakl pt. "Zimowa zagadka czyli kto porwał śnieg" wystawiony przez Studio artystyczne ARKADA z Suwałk. Podczas spektaklu aktorzy wspólnie z naszymi wychowankami starali się rozwiązać zimową zagadkę. Występ owiany tajemnicą wzbudził w dzieciach zachwyt. Piękne stroje aktorów i możliwość udziału w występie były dodatkową atrakcją dla dzieci. To były wyjątkowe chwile, dlatego zapamiętamy je na długo.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Zajęcia otwarte w grupie III

Zajęcia otwarte dla rodziców to spotkania, w czasie których rodzice mogą zapoznać się z tym, jak wygląda codzienna praca wychowawczo-dydaktyczna z małymi dziećmi. Mają okazję zaobserwować, jak funkcjonuje ich dziecko w grupie, jego zachowanie, relacje panujące pomiędzy poszczególnymi dziećmi, jak również pomiędzy dziećmi i nauczycielem. Obecność rodziców na takich zajęciach przyczynia się do wzmacniania więzi rodzinnych i poczucia wartości dzieci.

18 grudnia w grupie III rodzice mieli okazję uczestniczyć w zajęciach matematycznych, których tematem były „Choinkowe ozdoby”. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie określonego zbioru, doskonalenie umiejętności tworzenia zbioru ze względu na jedną cechę oraz tworzenia układu rytmicznego według podanego wzoru.

Podczas zajęć dzieci między innymi liczyły, ile jest bombek danego kształtu na sylwecie choinki przygotowanej przez nauczyciela; określały, na której gałązce znajdują się bombki danego koloru lub kształtu; segregowały bombki zgodnie z oznakowaniem na pudełku; układały na rozłożonym sznurku sylwety zgodnie ze wskazaniem nauczyciela, następnie samodzielnie kontynuowały rozpoczęty wzór. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w zajęcia.

Na zakończenie dzieci zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Gwiazdka”, który wprowadził wszystkich zebranych w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia a nauczycielka złożyła rodzicom serdeczne życzenia świąteczne.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Szkolenie BHP

W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka nauczyciele i pozostały personel przedszkola są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Dlatego w lutym, odbyło się szkolenie BHP dla wszystkich pracowników przedszkola. Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się jak należy postępować w przypadku pożaru.  Szkolenie w głównej mierze obejmowało poprawne  użycie gaśnicy. Wszyscy pracownicy otrzymali cenną wiedzę i wskazówki dotyczące zasad BHP.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

ZEBRANIA Z RODZICAMI

Dnia 10.02.2015 r .odbyło się w naszym przedszkolu ogólne spotkanie z rodzicami połączone z wystąpieniem pani psycholog z Poradni Psychologiczno- pedagogicznej w Augustowie. Na spotkaniu pani dyrektor przedstawiła wnioski z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w tym roku w przedszkolu oraz  przedstawione zostało sprawozdanie finansowe  Rady Rodziców. Po wystąpieniu pani psycholog rodzice rozeszli się do sal gdzie następnie odbyły się zebrania grupowe rodziców grup starszych podsumowujące półroczną pracę w grupach. Zebrania rodziców grup młodszych odbyły się dzień później.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Walentynki

Walentynki to ważny dzień nie tylko dla zakochanych. W naszym przedszkolu obchodzilismy Walentynki 13 lutego, na troszkę inny sposób... Poprosiłyśmy Rodziców o przebranie dzieci w "walentynkowe" stroje, bawiliśmy się tego dnia szczególnie w zabawy integracyjne, zachęcałyśmy dzieci do mówienia o swoich miłych uczuciach - np. kogo lubią, jakie zachowania względem innych są miłe a jakie nie. Zachęcałysmy do okazywania sobie przyjaźni i empatii. Wspólne tańce i zabawy trwały cały dzień. Przedszkolaki nie zapomniały jednak o swoich najbliższych, przygotowały starannie wykonane obrazki i laurki dla swoich rodziców i rodzeństwa.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Światowy Dzień Kota

17 lutego bawiliśmy się wesoło w grupie IV pod hasłem "Bal u Klakiera" - z okazji Światowego Dnia Kota.  Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w "kocie stroje", całości stroju dopełniały narysowane na buziach dzieci wąsiki. Wesoły nastrój panował przez cały dzień. Tego dnia rozmawialiśmy m.in. o tym jak dbać o zwierzęta, czego potrzebują a czego nie lubią, dzieci dzieliły się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami, określały także jakich zachowań same nie lubią i dlaczego. Oczekiwanym wydarzeniem dnia były wspólne zabawy taneczne - tańce integracyjne z całą grupą i w  parach. Dzieci poznały także kroki podstawowe do poleczki i walca - przedszkolakom wyjątkowo przypadły do gustu takie "dorosłe" tańce. Wspólny miło spędzony czas zostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy Rodzicom za przyjęcie naszej inicjatywy i pomoc dzieciom w przebraniu się.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Teatrzyk „3 X królewna, 3 X smok”

Każdego miesiąca w naszym przedszkolu odbywają się spektakle teatralne przygotowywane przez profesjonalistów z myślą o najmłodszych widzach. Także w lutym nasze przedszkole gościło aktorów Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku, którzy przygotowali dla dzieci spektakl pt. „3 X KRÓLEWNA, 3 X SMOK", który opowiada trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny: Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny.

Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem czy też codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość.

Spektakl bardzo podobał się dzieciom, które podziękowały aktorom gromkimi brawami, a w salach chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Warsztaty dla nauczycieli pt. „Zabawy ruchowe na Sali gimnastycznej”

28 lutego w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty "Zabawy ruchowe na sali gimnastycznej". Wiek przedszkolny jest okresem, który najbardziej sprzyja rozwojowi aktywności ruchowej dzieci, określony jest również mianem "głodu ruchowego". Zadaniem nauczycieli jest więc wykorzystanie tej aktywności do rozwijania sprawności fizycznej, kształtowania odporności emocjonalnej a przede wszystkim zapewnienie warunków radosnego i aktywnego spędzania czasu z rówieśnikami. Aby nauczyciel- wychowawca mógł sprostać swoim powinnościom, musi być nie tylko do zawodu przygotowany, musi dbać o rozwój własnej osobowości, musi stale doskonalić się pod względem naukowym i pedagogicznym. Aby uatrakcyjniać zajęcia, zabawy nauczyciele stale wzbogacają swój warsztat pracy, chętnie korzystają z wiedzy i doświadczeń innych pedagogów. Nauczyciel w grupie bierze udział w różnych formach aktywności dzieci bezpośrednio, a nie przez nadzorowanie, np. ćwiczy, tańczy, maluje. Warsztaty zorganizowane w naszym przedszkolu umożliwiły aktualizację wiedzy i umiejętności.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Rok dla klimatu

Nie tylko wnuków ale i dziadków martwią niespotykane do tej pory zjawiska pogodowe w Polsce. Czy jest to efekt zmieniającego się klimatu? W marcu,  seniorzy, a w szczególności Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku zachęcili dzieci z grupy IV do wzięcia udziału w Projekcie „Rok dla klimatu”, dzięki któremu dowiedzieliśmy się więcej na temat zmian klimatu i mogliśmy aktywne zaangażować się w działania redukujące ich skutki. Przedszkolaki poszerzyły swą wiedzę na temat segregacji śmieci i recyklingu. Dowiedziały się jak ważne jest oszczędzanie wody oraz wyłączanie światła i sprzętów domowych. Zaskoczeniem był dla nich fakt, iż urządzenia elektroniczne i elektryczne powinny być wrzucane do odpowiednich, przeznaczonych do tego pojemników. Zdobyta przez dzieci wiedza zaowocowała zmianami w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dzięki Projektowi "Rok dla klimatu", dzieci dbają o to, by śmieci trafiały do kosza i były segregowane, oszczędzają wodę podczas mycia rąk oraz zębów, a także zachęcają rodziców, by częściej korzystali z rowerów a nie tylko z samochodów. To była dobra lekcja dla wszystkich przedszkolaków.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wizyta w Caritasie

18 maja 2015r. dzieci z grupy IV i V zostały zaproszone na spektakl pt. "Śpiąca królewna" przygotowany przez podopiecznych Caritasu. Tego dnia przedszkolaki miały możliwość zobaczyć piękne występy bardzo zaangażowanych aktorów, tańce, które wzbudziły ogólny podziw oraz stroje, w których występowali aktorzy. Wspaniale opowiedziana historia śpiącej królewny wzruszyła wszystkich widzów. Ten dzień zapamiętamy na długo.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień Dziecka

W poniedziałek 1 czerwca 2015r. z okazji Dnia Dziecka przedszkolny plac został pięknie udekorowany. Kolorowe balony i serpentyny sprawiły, że dzieci poczuły się wyjątkowo. Nawet słońce przypiekało jak w środku lata, opalając roześmiane dziecięce buzie.Tego dnia dzieci bawiły się w świecie bajek z aktorami białostockiego Teatru "CoNieco".Po drodze spotkały Czerwonego Kapturka, Tygryska, Smoka i inne postacie, które bawiły i przysporzyły emocji.Przedszkolaki i ich rodzice tańczyli, uczestniczyli w wesołych zawodach sprawnościowych, a odpocząć mogli na kocykach w cieniu kolorowych parasolek. Po zabawie odbył się poczęstunek, który lepiej smakował na placu przedszkolnym.Dzieci w tym dniu były bardzo szczęśliwe – roześmiane i zadowolone. Rodzice zrobili wiele pięknych zdjęć na pamiątkę.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty

Dnia 25  i 26 maja w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci już od tygodni przygotowywały niespodzianki dla swoich rodziców oraz uczyły się wierszy i piosenek, aby zrobić im miłą niespodziankę. Na spotkanie przyszli wszyscy rodzice, aby podziwiać swoje pociechy. Po każdym występie dzieci otrzymywały gromkie brawa. Dzieci z grupy I i III wspaniale prezentowały przygotowane wiersze, tańce i piosenki. Przedszkolaki z grupy IV znakomicie wystąpiły w przedstawieniu o żabkach w czerwonych czapkach. W grupie V wzruszający na koniec montażu słowno - muzycznego był wspólny taniec walczyka.  Po występie dzieci zaprosiły rodziców na poczęstunek, podczas którego obdarowały swoje mamy i tatusiów własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień Matki w grupie II

18 maja 2015r. o godz. 930 dzieci z grupy II obchodziły Dzień Rodziny, na który zostali zaproszeni rodzice i bliscy. Przedszkolaki zaprezentowały ciekawy program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki, układy taneczne oraz humorystyczne scenki. Każdy popis dzieci nagrodzony był rzęsistymi brawami przez wzruszonych rodziców. Ogromne emocje wywołał żywiołowy taniec "Kowboj", który dzieci zaprezentowały ubrane w stroje kowbojskie. Na zakończenie programu artystycznego panie pracujące w grupie zaprosiły rodziców do obejrzenia prezentacji zdjęć dzieci wykonanych podczas 2 - ch lat pobytu dzieci w przedszkolu. Wyraźnie wzruszeni rodzice obejrzeli swoje pociechy od początkowo nieporadnych maluszków, aż po pełnoprawnych prawdziwych przedszkolaków. Na zakończenie występów rodzice otrzymali prezent - niespodziankę w postaci nagranej płyty cd zawierającej wszystkie zdjęcia. Po wyczerpujących popisach dzieci wraz ze wzruszonymi, rozbawionymi rodzicami zostali zaproszeni na małe "co nieco" do sali. W pięknie udekorowanej sali nastąpiło wręczenie wykonanych przez dzieci prezentów dla bliskich. I tak mamy zostały obdarowane pięknymi wachlarzami zaś tatusiowie otrzymali piękne obrazki. Rodzice wyrazili podziw i podziękowanie za pięknie wykonane niespodzianki swoim malusińskim, zaś panie zostały docenione przez opiekunów za ogromny wkład włożony w przygotowanie imprezy.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Dzień sportu

Ruch odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju duchowym i emocjonalnym dzieci. Pomaga w odreagowaniu napięć, poprawia zdrowie fizyczne, a także pozwala dobrze poznać siebie oraz swoje otoczenie.25 czerwca  w naszym przedszkolu obchodzony był Dzień Sportu. Wszystkie przedszkolaki zebrały się na placu przedszkolnym, aby wziąć udział w zawodach sportowych. Przewidziano wiele konkurencji: skoki w workach , rzut woreczkiem do celu, przejście z woreczkiem na głowie slalomem, wyścig z piłeczką na łyżce, skoki obunóż do obręczy i inne. Wszystkie dzieci radziły sobie świetnie. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping ze strony wszystkich przedszkolaków. Nie miało znaczenia kto będzie pierwszy, ważna była dobra zabawa. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości.

..................................................................................................................

Konkurs ekologiczno - sportowy

12 czerwca w naszej placówce odbył się międzyprzedszkolny konkurs ekologiczno- sportowy pod hasłem "Z ekologią za pan brat". Wzięło w nim udział 8 drużyn z augustowskich przedszkoli i "zerówek". Każda drużyna liczyła 3 dzieci. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować plakat o treści ekologicznej, wykazać się wiedzą o przyrodzie. Większość konkurencji miała charakter zmagań sportowych. Do poszczególnych konkurencji użyliśmy nietypowych ekologicznych przyborów: starych gazet, butelek plastikowych, nakrętek od butelek, rolek po ręcznikach papierowych. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury: wybrani losowo nauczyciele poszczególnych placówek. Zadania nie sprawiły dzieciom wiele trudności. Ruch i aktywność sprawiły, że dzieci były uśmiechnięte, zadowolone, nie nudziły się. Podczas sportowych potyczek panowała radosna i przyjazna atmosfera. Na zakończenie konkursu i słodko- owocowym poczęstunku uczestnicy otrzymali dyplomy i sportowe prezenty. Konkurs był okazją do spotkania się dzieci z różnych przedszkoli, "odwiedzin" naszej placówki, wykazania się wiedzą na temat ekologii i działań sprzyjających ochronie środowiska. Dzieci podczas wspólnej zabawy uczyły się zdrowej rywalizacji i stosowania się do zasad fair play.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs "Gdzie mieszka łoś Miłoś - maskotka miasta Augustowa"

Dnia 22 maja 2015r. w naszym przedszkolu odbyła się XIII edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu plastyczno – ekologicznego pod hasłem "Gdzie mieszka łoś Miłoś - maskotka miasta Augustowa". W konkursie brały udział dzieci 5 i 6letnie z augustowskich przedszkoli i szkół. Konkurs otworzył nasz honorowy gość, leśnik, który opowiedział nam o łosiach, o ich charakterystycznych cechach i o tym gdzie one mieszkają. Podczas konkursu dzieci wykazały się znajomością symboli Augustowa tj. herbu, ulic, rzek, jezior oraz charakterystycznych budynków o naszym mieście. Dzieci wesoło się bawiły i zgodnie ze sobą rywalizowały. Konkurencje pozwoliły przedszkolakom wykazać się też w sposób artystyczny, gdyż na zakończenie zespoły wykonały przepiękne prace, które udekorowały nasze przedszkole. Cieszymy się, że wyrasta nam młode i zdolne pokolenie, które od najmłodszych lat uczy się kochać rodzinne miasto.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Konkurs "Mieszkańcy jezior i rzek"

9 czerwca 2015r. dzieci z grupy IV wzięły udział w Międzyprzedszkolnym konkursie pod hasłem "Mieszkańcy jezior i rzek" organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Augustowie. Konkurs rozpoczął się prezentacją wierszy i piosenek o tematyce przyrodniczej. Przedszkolaki z naszego przedszkola wspaniale zaprezentowały wiersz pt. "Ekologia". Gościem honorowym na tymże konkursie był pan leśnik, który opowiedział o pracy w lesie, o różnych gatunkach zwierząt, o środowiskach, w których one żyją. Przedstawił również prezentację multimedialną, za pomocą której pokazał dzieciom poszczególne zwierzęta. Podczas konkursu dzieci miały możliwość wykonania pracy plastyczne o tematyce przyrodniczej. Dzięki temu powstały wspaniałe dzieła, które wszyscy podziwiali. Na zakończenie konkursu przedszkolaki dostały fantastyczne nagrody zarówno od organizatorów jak i od leśnika. To był wspaniały czas.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

 

 

Dane teleadresowe

Przedszkole nr 4 w Augustowie ul. Kilińskiego 10a
16-300 Augustów woj. podlaskie telefon/fax /87/ 643-25-82 email:p4a@op.pl