ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

Każdego roku przychodzą do przedszkola nowe dzieci .Dla wielu z nich to ogromne przeżycie, trudne doświadczenie. Na początku w przedszkolu wszystko jest obce: miejsce, jedzenie, nauczyciel oraz gromadka dzieci. Dzieci pozostawione bez bliskich odczuwają lęk.Część dzieci przystosowuje się dość szybko, inne natomiast bardzo przeżywają rozstanie z najbliższymi, pomimo wszelkich umów i zapewnień ze strony mamy czy taty.Nie mniej przykre uczucia towarzyszą rodzicom rozstającym się ze swoimi pociechami. Często to oni bardziej przeżywają rozłąkę. Z jednej strony pojawia się niepokój, niepewność, poczucie winy, żal, z drugiej rodzi się nadzieja na rozwój dziecka w grupie, na poznanie innych poglądów na wychowanie oraz różnych form pracy z dzieckiem, czego rezultatem będzie efektywniejsze przygotowanie do szkoły. Aby zapobiec tym wszystkim negatywnym przeżyciom, zarówno małego, jak i dorosłego człowieka, przy przekraczaniu progu przedszkola, organizujemy w naszej placówce spotkania adaptacyjne. Odbywają się one w pierwszych miesiącach pracy przedszkola.

W czasie tych zajęć rodzice i dzieci poznawali pracowników przedszkola, salę z kącikami zainteresowań, bawili się wspólnie wykorzystując metodę pedagogiki zabawy, mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania. Miła atmosfera podczas spotkań, pełne wrażeń, humoru, wspólnie spędzone chwile pozwoliły nam się bliżej poznać. Rodzice poznali charakter naszej pracy, mieli możliwość obserwacji dziecka na tle grupy, obserwowali zabawy i ćwiczenia które można kontynuować w domu.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

20. września 2018 r. przedszkolaki z grupy IV i V wyruszyły do amfiteatru miejskiego na obchody Dnia Przedszkolaka zorganizowany przez przedszkole sióstr Urszulanek. W bajkowej scenerii dzieci zaprezentowały program artystyczny, uczestniczyły w bajkowym quizie oraz w zabawie tanecznej. Występy przedszkolaków oklaskiwała tłumnie zgromadzona publiczność. Na zakończenie części artystycznej wróżki rozdały dzieciom słodkie łakocie, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowym dyplomem i słodyczami. Następnie odbył się pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu tancerzy ze Szkoły Tańca „Eska”. Wszystkim dzieciom gratulujemy udanych występów!

 

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do „Puszczykówki”:

W słoneczny, październikowy poranek starszaki z grupy IV i V wyruszyły do Wioski Indiańskiej „Puszczykówka” koło Suchowoli. Na miejscu dzieci zobaczyły indiańskie tipi, egzotyczne zwierzęta – takie jak szop pracz, skunks, lamy a nawet oswojoną sarenkę. Dzieci uczestniczyły w indiańskich zabawach – strzelaniu z łuku, łowieniu żółwi (sztucznych), pokonywaniu toru przeszkód oraz w karmieniu licznych zwierząt w gospodarstwie. Aby mieć siłę i energię na zabawy przedszkolaki posiliły się pysznymi kiełbaskami z ogniska i pierożkami. Cały pobyt obfitował w liczne atrakcje, dlatego z pewnym żalem dzieci pożegnały się z przemiłym wodzem i jego uroczymi córkami Indiankami. Po powrocie do przedszkola dzieci długo dzieliły się przeżyciami i emocjami z tej wyprawy.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Wycieczka do Kopca

10 października dzieci z grupy Biedronek wyruszyły na wycieczkę autokarową do „Wioski Darów Lasu”   w miejscowości Kopiec. Małych gości wesoło powitał Jagodowy Król wraz z Panną Borówczanką. Dzieci bardzo chętnie zwiedzały wioskę, poznały tajemnice z życia pszczół i mrówek.  Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały „domki” dla owadów, zobaczyły także specjalną budkę dla zimujących nietoperzy. Dzieci dowiedziały się, że wszystkie żyjące w Polsce nietoperze są pod ochroną i nie wolno im przeszkadzać w zimowym śnie. Przedszkolakom bardzo spodobały się liczne atrakcje – m.in. plac zabaw z torem przeszkód, bujankami i wózkami w których z radością jeździły i woziły kolegów.

W przerwie z ochotą zajadały gorące kiełbaski upieczone na ognisku. Śliczna pogoda dodatkowo zachęcała do wesołej zabawy. Wszystkim dzieciom bardzo podobała się wycieczka. To była wspaniała lekcja szacunku do zwierząt i dzikiej przyrody. Z pewnością jeszcze tam wrócimy.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Święto Niepodległości

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość w której brały udział dzieci i pracownicy placówki.

Każda grupa przedszkolna przygotowała krótką prezentację złożoną z wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej oraz tańców ludowych. W podniosłej atmosferze wszystkie panie na zakończenie odśpiewały „Rotę”.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................

Pasowanie

Dzień 19 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci 3- letnich i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pasowanie na przedszkolaka.

Od samego rana trwały przygotowania  a w sali gimnastycznej gromadzili się zaproszeni goście. Trzylatki - w czerwonych czapkach - jak na grupę Krasnali przystało zostały wprowadzone na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną przez dzieci sześcioletnie.

Po serdecznym powitaniu gości przez panią dyrektor Ewę Matuk swój program zaprezentowały starszaki. Już kilka tygodni wcześniej zaczęły uczyć się wierszy i piosenek, żeby godnie powitać w swoim gronie młodszych kolegów.

Następnie był czas na wzruszające występy maluszków. Z wielkim przejęciem śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze, wzbudzając zachwyt zapatrzonych w swoje pociechy rodziców. Niektórym dzieciom nadmiar wrażeń wycisnął z oczu łezkę i szukały wsparcia u swoich mam.

Po występach nastąpił akt pasowania na przedszkolaka, którego dokonała pani dyrektor. Każde dziecko dotknięte dużą kredką przechodziło przez zaczarowaną bramę.  Dzieci ślubowały przestrzeganie norm i zasad obowiązujących w przedszkolu, obiecywały, że tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach zatęsknią za mamą.

Drobne upominki- poduszeczki z wizerunkiem każdego zucha malucha rozdawane przez panią Renatę sprawiły dzieciom wiele radości.

Rodzice przygotowali swoim dzieciom poczęstunek w sali. Tutaj już można było swobodnie porozmawiać, pośmiać się, przedstawić rodzicom ulubionych towarzyszy zabaw.Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do wzruszenia, dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Zobacz zdjęcia...

..................................................................................................................


 

Dane teleadresowe

Przedszkole nr 4 w Augustowie ul. Kilińskiego 10a
16-300 Augustów woj. podlaskie telefon/fax /87/ 643-25-82 email:p4a@op.pl